Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 02.08.2021

"WHO krytykuje to, co robią USA i Europa". Dr Kowalski o szczepionkach

Szef unijnej dyplomacji przestrzega, że Europa niewystarczająco wspiera Afrykę i Amerykę Łacińską w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19 i będzie to miał geopolityczne konsekwencje. - WHO twierdzi, że te szczepionki powinny być najpierw skierowane właśnie na rynki, gdzie nie ma ich w ogóle - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.

afryka covid forum 1200.jpg
Koronawirus pustoszy Afrykę. Najwięcej osób umiera teraz w Namibii, RPA i Ugandzie
Posłuchaj
21:43 Jedynka/Więcej świata - 2.08.2021 Szczepionki dla Afryki i Ameryki Łacińskiej, wiza humanitarna dla białoruskiej lekkoatletki, polscy ratownicy w Ugandzie, Birma (Jedynka/Więcej świata)

"Unia Europejska ma dobre chęci i składa dużo obietnic, ale robi zdecydowanie za mało, by pomóc Afryce i Ameryce Łacińskiej pozyskać szczepionki przeciw COVID-19" - twierdzi szef unijnej dyplomacji Josep Borell, który zauważa również, że tę lukę skutecznie wykorzystują Chiny.

- Ekspansja Chin w Afryce i Ameryce Łacińskiej powinna nas bardzo niepokoić. Pojechaliśmy do Afryk i mówiliśmy: "Jesteśmy waszymi najlepszymi partnerami". To było jeszcze przed COVID-19. Teraz, kiedy trwa walka o szczepionki, w Europie zaszczepiliśmy 60 proc. naszej populacji, a w Afryce zaszczepiono 2 lub 3 proc. Kto jest wielkim dostawcą szczepionek do Afryki? Chiny. Kto jest wielkim dostawcą szczepionek do Ameryki Łacińskiej? Też Chiny - dodaje.

Josep Borell przypomina, że szefowa Komisji Europejskiej obiecała niedawno 200 mln dawek szczepionek dla krajów biedniejszych do końca tego roku, ale jego zdaniem problemem jest efektywne spełnienie tej obietnicy.

Krytyka Unii Europejskiej i USA

Dr Paweł Kowalski komentuje, że problem chińskiej ekspansji jest dostrzegany na świecie już od wielu tygodni. Występuje również krytyka w stosunku do Zachodu. - Światowa Organizacja Zdrowia podnosi to, że Europa i Stany Zjednoczone zakładały solidarność szczepionkową i ratowanie świata, a gdy przyszło do realizacji, okazało się, że większość elementów została u nas. W tej chwili na przykład WHO bardzo krytykuje to, co robią USA i Europa, czyli szczepienie dzieci. Twierdzi, że ze względu na niski stan zagrożenia, te szczepionki powinny być najpierw skierowane właśnie na rynki, gdzie nie ma ich w ogóle, a w tej chwili dochodzi do dużego rozprzestrzeniania się wariantu Delta - wyjaśnia.

Ekspert Jedynki zaznacza jednak, że w przypadku odstąpienia szczepionek wyobraża sobie, jak duży byłby hejt "na Unię Europejską czy NATO, że nie potrafi zatrzymać szczepionek, które mogły kogoś zaszczepić, a są wywożone poza Europę".

Co z produkcją szczepionek?

Pojawiają się też dyskusje, że Wspólnota mogłaby pomóc w produkcji szczepionek w Afryce lub Ameryce Łacińskiej. Czy jednak widać taką wolę ze strony Unii Europejskiej?

- Chęć na pewno jest. Tylko, czy jest taka możliwość? Na tym etapie wydaje mi się, że nie. Szczepionki produkowane są przez prywatne przedsiębiorstwa, więc należałoby w jakiś sposób odebrać im prawo, know-how czy możliwości. Długoterminowo na tym etapie to nie wyjdzie - uważa dr Paweł Kowalski.

We wspomniane rejony dostarczane są z Europy szczepionki AstraZeneca, które są najtańsze i najłatwiej przechowywalne. - AstraZeneca została stworzona jako szczepionka eksportowa i faktycznie w wielu miejscach zaczęła działać (…). W te miejsca bardzo silnie i ekspansywnie wchodzą Chińczycy, co też jest dla nich naturalną rolą - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Białoruska lekkoatletka Kristina Cimanouska otrzymała od Polski wizę humanitarną. Wystąpiła o nią w polskiej ambasadzie w Tokio po tym, jak białoruscy działacze sportowi usiłowali ją przedwcześnie wywieźć z Igrzysk Olimpijskich na Białoruś. Lekkoatletka obawiała się powrotu do kraju tym bardziej, że w ubiegłym roku, kiedy odbywały się powyborcze protesty opozycji, potępiła przemoc i wsparła wolność słowa na Białorusi. Materiał Włodzimierza Paca.

- Kolejna grupa ratowników z Polski wyjeżdża do Ugandy, aby pomóc w Afryce w walce z koronawirusem. Materiał reporterski Wojciecha Cegielskiego.

- W Birmie wojskowa junta zamiast w przyszłym roku, jak obiecywała zaraz po lutowym puczu, wybory parlamentarne chce zrobić dopiero w 2023 roku. Szef junty gen. Hlaing objął stanowisko premiera. Czy to oznacza, że wojsko jednak chce na stałe rządzić krajem? Rozmowa z prof. Bogdanem Góralczykiem z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego i byłym dyplomatą w krajach azjatyckich.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: dr Paweł Kowalski (Uniwersytet SWPS), prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego) 

Data emisji: 2.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

DS