Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.02.2012

NATO ma inne kłopoty niż wojna

Maria Wągrowska (Stowarzyszenie Euroatlantyckie): Redukcja wydatków na wojsko, spowodowana kryzysem ekonomicznym, nie zmniejsza zdolności obronnych państw NATO.
Flaga NATOFlaga NATO

Wiceprezes Stowarzyszenia Euroatlantyckiego Maria Wągrowska uważa, że kraje NATO stoją w obliczu innych zagrożeń niż zbrojna inwazja, ale są w stanie obronić się przed nimi. Zagrożenia militarne są obecnie dużo mniej istotne od innych, a konieczne oszczędności mogą doprowadzić do pożądanej restrukturyzacji w dziedzinie obronności.

Zdaniem gościa radiowej Jedynki Sojusz koncentruje się obecnie na projekcie tarczy antyrakietowej. Jest też w stanie obronić swoje sieci informatyczne przed cyberatakami i pracuje nad całościowym systemem ochrony przed tym zagrożeniem. Inne priorytety NATO to obrona przed bronią biologiczną i chemiczną oraz zabezpieczenie systemów specjalnych, przede wszystkim obronnych. – NATO jest w stanie obronić już swoje łącza przed cyberatakami – zapewnia gość Jedynki.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Maria Wągrowska powiedziała w "Sygnałach dnia", że władze NATO próbują pogodzić te priorytety z wymaganiami obecnej sytuacji ekonomicznej. Służy temu koncepcja "smart defence". – Zmiany w NATO mogą mieć następstwa polityczne – przyznaje wiceprezes Stowarzyszenia Euroatlantyckiego. Dotyczy to obecności wojsk amerykańskich w Europie. Priorytetem Stanów Zjednoczonych nie będzie teraz nasz kontynent, ale region Pacyfiku. Amerykanie wycofują więc z Europy część swoich sił, ale pozostawią tu niewielkie jednostki mobilne, które będą mogły szybko podjąć działania w różnych regionach.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.

(ag)