Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.02.2012

Indie - niedoceniony tygrys azjatycki

Kiedy mówi się azjatycka potęga gospodarcza niemal każdy myśli Chiny. A Indie wcale nie są gorsze. Europa powinna bliżej z nimi współpracować.
Szczyt Indie-Unia Europejska. Od lewej przewodniczący Komisji Europejskiej ose Manuel Barroso, premier Indii Manmohan Singh i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van RompuySzczyt Indie-Unia Europejska. Od lewej przewodniczący Komisji Europejskiej ose Manuel Barroso, premier Indii Manmohan Singh i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van RompuyPAP/EPA/HARISH TYAGI

W Grecji nie ustają protesty przeciwko planom zaciskania pasa. Wybuchają strajki i zamieszki. Ministrowie finansów strefy euro uznali, że decyzja rządu w Atenach o wdrożeniu planu oszczędnościowego są niewystarczające. Czy Europa traci Grecję, a jej przykład stanie się przestrogą dla innych krajów południa kontynentu? Czy Europa dzieli się na uporządkowaną północ i pogrążone w kryzysie południe? Także otoczenie Unii jest niespokojne. Ukraina, Rosja, kraje basenu Morza Śródziemnego i dalej Iran.  Czy osłabiona wspólnota może skutecznie kształtować swoje otoczenie i rozwiązywać globalne kryzysy? Jarosław Kociszewski rozmawia z Jackiem Saryuszem-Wolskim, deputowanym do Parlamentu Europejskiego.

Dlaczego Unia Europejska i Indie tak długo negocjują układ o wolnym handlu? Jakie są perspektywy jego podpisania? Współpraca w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy Unią i Indiami. Czy w rozwiązaniu kryzysu afgańskiego Unia Europejska i Indie mogą współpracowac? To zagadnienia i pytania, na które spróbuje odpowiedzieć w relacji z New Delhi, ze szczytu Unia Europejska-Indie Krzysztof Renik, specjalny wysłannik Polskiego Radia do Azji Południowej.

Portugalia stoi nad przepaścią. To drugi po Grecji unijny kraj w kolejce do bankructwa. To się może skończyć przejęciem władzy przez wojsko. Oficerowie nawet tego nie ukrywają. Postawili rządowi twarde warunki. Portugalscy oficerowie zagrozili buntem, jeśli rząd będzie kontynuował program cięć w obronności. Władzom będzie zaś trudno spełnić ich żądania, ponieważ Lizbona jest kolejnym po Grecji kandydatem do drugiego bailoutu.

Ponieważ wojskowi są ofiarą restrykcyjnych cięć i różnego typu obowiązków, nic nie każe im być posłusznymi, apolitycznymi ignorantami o zdolnościach przystosowawczych, wyobcowanymi od tego, co się dzieje w kraju, a zwłaszcza tego, co bezpośrednio wpływa na siły zbrojne - czytamy w patetycznym liście, który do ministra obrony Jose Aguiara-Branco wystosowało Stowarzyszenie Oficerów Sił Zbrojnych (AOFA). Treść listu, pod którym podpisał się szef AOFA płk Manuel Cracel, ujawnił dziennik „Diario de Noticias”. O protestach wojskowych słuchać także w Grecji.

Czy chaos gospodarczy zakończy się tęsknotą za rządami twardej ręki. O tym z gościem, Grzegorzem Dziemidowiczem rozmawia Grzegorz Ślubowski.