Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Skorska 13.02.2012

Potrzebna większa wrażliwość na niepełnosprawność

Prawo budowlane nakazuje stawiać obiekty dostępne dla osób niepełnosprawnych, ale projektantom ciągle jeszcze brakuje wyobraźni i wiedzy.
NiepełnosprawniNiepełnosprawni Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Potrzebna większa wrażliwość na niepełnosprawność
Czytaj także

– Polskie miasta, ulice, urzędy, kina, teatry, nadal są trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych, choć na szczęście sytuacja się poprawia i powoli jest coraz lepiej mówi Maciej Augustyniak (Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji). Gość radiowej Jedynki dodaje, że najlepszym przykładem jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki – zabytkowy budynek fantastycznie dostosowany do osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami.

Kompleks budynków sejmowych też jest dobrze przystosowany dla wszystkich: posłowie mogą wjechać na wózkach inwalidzkich nawet na mównicę.

Jak zaznacza Maciej Augustyniak, obiekty dostępne dla wszystkich to nie tylko takie, które dostosowane są do osób na wózkach inwalidzkich. Zupełnie inne są wymagania niedowidzących czy niedosłyszących, a inwestorzy niestety o nich zapominają. A nawet jeśli trzymają się litery prawa, to prawo mało precyzyjnie reguluje pewne kwestie. W efekcie powstają nowe obiekty, ale niekoniecznie dostępne dla wszystkich.

– Niekiedy projektantom zwyczajnie brakuje wiedzy, toteż podejmujemy działania, by świadomość architektów i projektantów była większa – dodaje gość Jedynki.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(kas)

tagi: POLSKA