Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 10.09.2011

Sztuka Integracji (wideo)

Przemysław Wójcik (Festiwal "Sztuka Integracji"): Przez sztukę chcemy uświadomić ludziom, że sprawni i niepełnosprawni niczym się od siebie nie różnią.
Przemysław Wójcik w studiu Jedynki.Przemysław Wójcik w studiu Jedynki.fot:PR

Z Łodzi ruszy sztafeta osób zdrowych i niepełnosprawnych, która ma jutro dotrzeć do Warszawy na koncert otwierający Festiwal "Sztuka Integracji". - Planujemy kilkadziesiąt wydarzeń, które maja pokazać, że ludzie zdrowi i niepełnosprawni nie różnią sie od siebie - mówi Przemysław Wójcik z Fundacja Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym. Ambicją Festiwalu Sztuka Integracji jest udowodnienie, że nie ma ludzi lepszych i gorszych, "że niepełnosprawni nie są innym gatunkiem". - Mają różne ograniczenia, które im czasami przeszkadzają. I tyle - podkreśla Przemysław Wójcik. Jako przykład podaje piosenkarkę Grażynę Łapińską. - Gdy zamkniemy oczy, nie wiemy, czy śpiewa osoba sprawna czy na wózku - mówi gość "Sygnałów dnia".

Festiwal - jak opowiada Wójcik - jest organizowany niemal bez pieniędzy. Cały budżet rozbudowanej imprezy to 9 tys. zł. - Oczywiście wspomagają nas sponsorzy, którzy zapewniają czy to salę, czy transport. Ale artyści występują za darmo - tłumaczy.

Festiwal potrwa od 10 do 18 września. Można będzie usłyszeć między innymi Grażynę Łapińską, Jacka Brzeszczyńskiego i wielu mniej znanych artystów - osoby starsze i niepełnosprawne. Zaplanowano siedem wystaw, między innymi na Uniwersytecie Muzycznym imienia Fryderyka Chopina i w Centralnej Bibliotece Rolniczej.

Patronem medialnym festiwalu jest Program Pierwszy Polskiego Radia.

Rozmawiał Mariusz Syta.

(lu)