Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 14.02.2012

Praca jedynym sensem życia (wideo)

Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska: Nie widzę powodu, żeby 50-letnie kobiety i 60-letnich mężczyzn odstawiać do lamusa.
Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska w studiu radiowej JedynkiElżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/PR

Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska z Fundacji "Klasa Kobiet" uznała za konieczne podniesienie wieku emerytalnego. W radiowej Jedynce zwraca uwagę, że w późniejszym wieku praca staje się jedynym sensem życia.

Gość "Sygnałów dnia" nie zgadza się z opinią, że młodzi pracują na starszych. Jej zdaniem błędne są również obawy, że podniesienie wieku emerytalnego zwiększy bezrobocie wśród młodych. Jej zdaniem gdy więcej ludzi będzie pracować, to będzie większy ruch na rynku pracy i większy dochód do podziału. Dodała, że starsi pracownicy będą niebawem wysoko cenieni, ponieważ będzie mniej młodych do pracy.

Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska podkreśliła, że podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet będzie sprawiedliwe, gdyż pracują krócej niż mężczyźni. Powinno się też wyrównać płace kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. W opinii Elżbiety Ćwiklińskiej-Kożuchowskiej z podniesieniem wieku emerytalnego powinna iść w parze poprawa warunków pracy starszych pracowników, a także wliczenie do stażu pracy zajęć opiekuńczych kobiet, na przykład opieki nad rodzicami czy wnukami. Rozmówczyni "Sygnałów dnia" pozytywnie oceniła rządowy pomysł, aby podnoszenie wieku przejścia na emeryturę odbywało się w sposób kroczący.

Działalność Fundacji "Klasa Kobiet" jest adresowana do kobiet w wieku 50+. Ma na celu tworzenie nowego wizerunku kobiety dojrzałej przez doskonalenie umiejętności praktycznych, poprawiających kondycję kobiet na rynku pracy, poprawę samopoczucia i odporności na stres.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.

(ag)