Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 16.03.2012

Obserwujemy coraz większą dezintegrację UE

- Ten proces przebiega na różnych płaszczyznach: ekonomicznej, politycznej, społecznej i aksjologicznej - twierdzi prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk, kierownik Katedry Europeistyki UW.
Prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk, kierownik Katedry Europeistyki UWProf. Konstanty Adam Wojtaszczyk, kierownik Katedry Europeistyki UWWojciech Kusiński/PR

- Pewne zasady lojalności, solidarności, pomocniczości ustępują na przykład renacjonalizacji, czyli próbom realizowania interesów państw silniejszych kosztem innych - wyjaśnił gość radiowej Jedynki

Prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk zwrócił w 567291 uwagę, że stawianie pod znakiem zapytania systemu otwartych granic Schengen, czy próba jego naprawiania, ma ważne konsekwencje społeczne.

Dodał, że przykładem odejścia od zasad solidarności jest reakcja na polskie weto w sprawie pakietu klimatycznego. Eksperci Komisji Europejskiej twierdzą, że polskie weto można obejść, ponieważ "dotyczy ono kwestii politycznych, a nie prawnych". Prof. Wojtaszczyk powiedział, że rzeczywiście jest to możliwe.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

- Prawnie można to zrobić. Myślę jednak, że zwycięży zdrowy rozsądek. Zawsze tak jest, że na początku są stanowiska spolaryzowane, liczę, że po tej polaryzacji stanowisk nastąpi otrzeźwienie i dodatkowe negocjacje, które pozwolą uwzględnić problem Polski - stwierdził.

Konstanty Wojtaszczyk zwrócił uwagę, że zwiększa się dystans między nowymi i starymi krajami Unii Europejskiej. Jego zdaniem, należy mówić nawet nie o Europie dwóch, ale wielu prędkości. - To sprawia, że coraz trudniej jest kierować Wspólnotą - zauważył gość Jedynki.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.