Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 18.04.2012

Jedynka ma wysokie standardy i wyjątkowego ducha

Andrzej Siezieniewski (prezes PR): Dotrzymujemy kroku zmieniającej się technologicznie rzeczywistości. Myślimy o rozpoczęciu emisji cyfrowej.
Urodzinowe wydanie Sygnałów dnia: Andrzej Siezieniewski - prezes Polskiego Radia oraz redaktorzy: Tadeusz Sznuk, Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.Urodzinowe wydanie "Sygnałów dnia": Andrzej Siezieniewski - prezes Polskiego Radia oraz redaktorzy: Tadeusz Sznuk, Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.A. Szozda

Prezes Polskiego Radia, który z okazji 86. urodzin Jedynki był gościem "Sygnałów dnia", powiedział, że jest spokojny o przyszłość programu. - Trwają przygotowania nowego studia emisyjnego Programu Pierwszego. Myślimy nie tylko obecności w sieci, produkcji tzw. streamingu internetowego, ale także o rozpoczęciu emisji cyfrowej programów radiowych - poinformował.

Obecnie Polskie Radio ma ustawowy obowiązek nadawania czterech ogólnopolskich programów, z których tylko dwa mają faktycznie ogólnopolski zasięg. - Nadawanie cyfrowe umożliwi nam dotarcie do 100 procent słuchaczy w naszym kraju ze wszystkimi czterema antenami – podkreślił Andrzej Siezieniewski. Nadmienił, że znacząco poprawi się również jakość emisji. - Planujemy także rozszerzenie naszej oferty programowej przy niewielkim wzroście kosztów przygotowania programu - dodał prezes Polskiego Radia.

Andrzej
Andrzej Siezieniewski - prezes PR i Tadeusz Sznuk - w roli prowadzącego "Sygnały dnia". Fot A.Szozda

Przy okazji 86. rocznicy rozpoczęcia emisji Programu Pierwszego Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski zwrócił uwagę, że radio istnieje dzięki pracownikom, którzy w publicznej radiofonii pracowali nieraz po kilkadziesiąt lat. - Przetrwaliśmy dzięki ludziom, których spotkałem na początku swojej drogi zawodowej - stwierdził prezes. - Jest jakaś wielka, magnetyczna siła w tej atmosferze. To zasługa między innymi ludzi, od których uczyliśmy się zawodu – dodał. Andrzej Siezieniewski zwrócił też uwagę, że ci, którzy pracowali już w Polskim Radiu, chętnie do niego wracają.

Radio od zawsze przyciągało do siebie nie tylko słuchaczy, lecz także polityków. - Rzeczywiście jesteśmy w kręgu zainteresowania polityków – przyznał prezes Polskiego Radia. - Straramy się tworzyć takie mechanizmy, aby polityka była na antenie, ale żeby nie dominowała w życiu naszej instytucji - dodał.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Andrzej Siezieniewski zwrócił uwagę, że politycy szybko uświadomili sobie, jaką moc ma Polskie Radio i w jak silny sposób może oddziaływać na milionowe masy słuchaczy. To wcale nie specyfika ostatnich lat. Już w 1932 oraz 1935 roku wymieniono całe kierownictwo. - Pracę stracił wtedy pierwszy prezes Polskiego Radia, Zygmunt Chamiec. Po 10 latach pracy i budowania tej instytucji został zwolniony ze stricte politycznych powodów – przypomniał aktualny prezes.

Z gościem rozmawiali Tadeusz Sznuk, Krzysztof Grzesiowski i Roman Czejarek.

(mb)

Krzysztof
Krzysztof Grzesiowski, Zygmunt Chajzer i Andrzej Siezieniewski w studiu Jedynki. fot A.Szozda