Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 27.08.2012

"Dopalaczy nie da się załatwić ustawą"

- Co z tego, że my napiszemy kolejną ustawę, wpiszemy w nią kolejne substancje, jeżeli ktoś zmieni skład chemiczny sprzedawanego specyfiku - mówi rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski.
Dopalaczy nie da się załatwić ustawąChmee2/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Jaka jest skala handlu dopalaczami sprawdzał Mariusz Filar
  • "Z kraju i ze świata" - 27 sierpnia 2012
Czytaj także

Jak alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, przez internet można bez problemu kupić substancje psychoaktywne nie wpisane jako zakazane w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i dodaje, że rośnie liczba zatruć dzieci dopalaczami.
Marek Michalak był gościem "Sygnałów dnia" Jedynki - rozmowa>>>
- Substancje psychotropowe mają to do siebie, że jak ktoś ich szuka, to je znajdzie - podkreśla gość audycji "Z kraju i ze świata" radiowej Jedynki specjalistka terapii uzależnień Jagoda Władoń z Monaru. - Nie zauważyłam, by zmniejszyła się liczba osób, które używają substancji psychoaktywnych nabywanych nielegalnie, czyli generalnie rzecz biorąc, ani zakaz, ani wpisanie na listę nie gwarantuje zatrzymania tego procederu - wyjaśnia.
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski tłumaczy, że nie można przecież zakazać sprzedaży specyfiku do udrażniania rur czy benzyny, a z tego składają się dopalacze. Dodaje, że problemem jest też taki, że substancje zakazane w Polsce można kupić przez internet na zagranicznych stronach.
Goście audycji zgadzają się, że ustawa nie rozwiąże problemu dopalaczy. W opinii Władoń i Sokołowskiego ważne jest, by młodzież miała świadomość, że dopalacze to trucizna, by w szkole mówiono na ten temat.

Zapraszmy też do wysuchania materiału Mariusza Filara, który sprawdzał, jaka jest faktycznie skala handlu dopalaczami.

Z gośćmi radiowej Jedynki rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy