Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 04.01.2013

Elektroniczna karta pacjenta prawdopodobnie w 2014

- Narodowy Fundusz Zdrowia ma w budżecie na ten rok zapisane finansowanie pierwszego etapu wdrażania karty - mówi prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZAgnieszka Pachciarz, prezes NFZWojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
  • Agnieszka Pachciarz w Sygnałach dnia 4 stycznia 2013
  • Jakie zmiany są potrzebne w NFZ?
Czytaj także

Jak tłumaczy gość "Sygnałów dnia" prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz ten pierwszy etap będzie w dużej mierze "przygotowawczy". - To jest potężna inwestycja. W 15. miesiącu od ruszenia projektu będziemy drukować pierwsze karty - mówi.
Od 1 stycznia działa eWUŚ, czyli elektroniczny weryfikator uprawnień świadczeniobiorcy. Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą już przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pachciarz ocenia, że wdrożenie systemu zakończyło się sukcesem, choć były obawy, bo to w końcu "tylko technika". Przyznaje, że u 5 procent sprawdzanych osób nie potwierdzono uprawnień do pobierania świadczenia medycznego. W takiej sytuacji można złożyć stosowne oświadczenie lub okazać dowód ubezpieczenia.

>>>Zapis całej rozmowy do przeczytania
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że za kilka tygodni będzie gotowy projekt zmian w służbie zdrowia, który będzie przewidywał między innymi decentralizację NFZ. Gość Jedynki nie chciała komentować tych zapowiedzi. - Za te kilka tygodni będzie podstawa do rozmowy na ten temat. Lepiej mówić o konkretach - podkreśla Pachciarz. Dodaje, że "instytucja centralna zawsze musi być".
Pachciarz zaznacza, że spokojnie weszliśmy w Nowy Rok. Podkreśla, że system eWUŚ działa, a 98 procent szpitali ma podpisany kontrakt z NFZ. - Problemy wiemy, jakie mamy, staramy się je rozwiązać - mówi.
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Wysłuchaj całej rozmowy! O zmianach, które usprawniły by działalność NFZ, dowiesz się z materiału Ewy Kwaśnik.