Logo Polskiego Radia
Jedynka
Artur Jaryczewski 13.02.2013

Zdrojewski: gdyby nie radio, to... nie byłoby telewizji

- Bez radia byłoby zdecydowanie nudniej - mówił w radiowej Jedynce Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
Minister kultury Bogdan ZdrojewskiMinister kultury Bogdan Zdrojewski Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia. Celem tej inicjatywy jest rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie radiofonii. Światowy Dzień Radia wpisuje się też w ideę promocji wolności słowa oraz wolnych, niezależnych i pluralistycznych mediów. Obecnie radio spośród wszystkich środków przekazu, ma największy zasięg na świecie. Dociera do największej liczby ludzi zamieszkujących najbardziej odległe zakątki świata. Bogdan Zdrojewski mówił w "Sygnałach dnia", że bez radia nie byłoby telewizji i innych mediów, które pojawiały się wraz z rozwojem technologicznym. Minister kultury zaznaczył, że radio dodaje kolorytu. - Bez radia byłoby nudnej - podkreślił.

Bogdan Zdrojewski zapewnił w Jedynce, że prace nad nową ustawą medialną posuwają się do przodu. Minister nie potrafi jednak określić, kiedy jej tekst ujrzy światło dzienne. Gość radiowej Jedynki podkreślił, że w tej sprawie czeka na decyzję polityczną. - Zakończyłem ten etap, który można nazwać wewnętrznymi konsultacjami. Czekam na ewentualną decyzję z którym projektem powinienem się w chwili obecnej mierzyć, to może trochę potrwać. Nie wyjdę z żadnym projektem, który zakończy swój byt jakimś nieszczęściem - zaznaczył polityk Platformy.

Zdrojewski odniósł się też do pomysłów unormowania dostępu do wartości intelektualnych, powstałych dzięki pieniądzom podatników. Podkreślił, że proponowana przez resort administracji i cyfryzacji ustawa o otwartych zasobach publicznych pomoże w promocji polskich osiągnięć, a jednocześnie wesprze rozwój gospodarki. Bogdan Zdrojewski dodał, że nadchodzi czas, aby zmienić zapisy prawa autorskiego, które są mocno anachroniczne.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

''