Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 31.03.2013

Co pięć minut ktoś ginie, bo jest chrześcijaninem

- Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie - mówi ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
Co pięć minut ktoś ginie, bo jest chrześcijaninemsxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Ksiądz Waldemar Cisło i ojciec Stanisław Tasiemski w radiowej Jedynce (W samo południe/Jedynka)
Czytaj także

W te święta wielkanocne położono akcent na prześladowania chrześcijan. W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum odbyła się Droga Krzyżowa. Tegoroczne rozważania przygotowali, jeszcze na prośbę Benedykta XVI, młodzi Libańczycy. Mówili m.in. o fundamentaliźmie.

Jak mówi gość audycji "W samo południe"radiowej Jedynki, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski, sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest szczególna. - Oni noszą cierpienia, które wynikają z dwóch systemów teokratycznych: państwa Izrael i państw arabskich - tłumaczy. Dominikanin dodaje, że Liban jest jedynym państwem na Bliskim Wschodzie, w którym chrześcijanie mają prawo obywatelstwa, "oazą wolności" w regionie.

Z oceną ojca Tasiemskiego zgadza się ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej fundacji Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Ksiądz podkreśla, że w Libanie udało się ułożyć relacje między muzułmanami a chrześcijanami, dzięki czemu panuje tam względny spokój. O innych państwach z regionu nie można tego powiedzieć. - Przed interwencją wojsk koalicyjnych w Iraku mieszkało 1,5 miliona chrześcijan, teraz jest ich tam 300 tysięcy. Większość uciekła do Syrii, gdzie obecnie również mają problemy. Chrześcijanie stali się bowiem kartą przetargową w syryjskim konflikcie - mówi.

Ksiądz Cisło podkreśla, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Według statystyk co roku za wiarę ginie 170 tysięcy wyznawców. - Nawet jeśli przyjąć najnowsze, lepsze dane, mówiące o 105 tysiącach, daje to 5 osób dziennie umierających za to, że są chrześcijanami! - zaznacza.

Gość radiowej Jedynki mówi, że trudno wskazać państwa, gdzie chrześcijanie są najbardziej zagrożeni. Zamachy zdarzają się w Indiach, Iraku czy Sudanie. - Mówimy raczej o zagrożeniach związanych z występowaniem radykalnego islamu, radykalnego hinduizmu i reżimów dyktatorskich - wyjaśnia ksiądz.

Nasi goście radiowej Jedynki zgodzili się, że Kościół myśli o tych, którzy cierpią za wiarę. W watykańskich komunikatach używany jest język chiński, mówi się pozdrowienia w języku arabskim. Benedykt XVI wystosował list do wierzących w Chinach, a Franciszek obiecał, że odwiedzi Irak, by umocnić tamtejszą małą wspólnotę chrześcijan.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Wojciech Mazowiecki.