Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.06.2013

Kwaśniewski: Tusk powinien nam pokazać plan wchodzenia do strefy euro

Były prezydent ocenia, że choć na razie nie przyjmujemy europejskiej waluty, to trzeba pytać premiera, jaki ma scenariusz wejścia do strefy euro. Donald Tusk prowadzi jego zdaniem zbyt pasywną politykę.
Aleksander Kwaśniewski w studiu radiowej JedynkiAleksander Kwaśniewski w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/PR

Aleksander Kwśniewski deklaruje, że jest zwolennikiem wejścia Polski do strefy euro. - To potrzebne do dalszej integracji Europy, ale też do wzmocnienia polskiej pozycji i rozwoju gospodarki - przekonuje w "Sygnałach dnia". Zastrzega, że powinniśmy wejść do strefy na warunkach korzystnych. Nasza gospodarka będzie bezpieczniejsza.

Zdaniem gościa radiowej Jedynki, Donald Tusk prowadzi zbyt pasywną politykę i nie wykorzystał okazji, jaką był dłuższy okres bez wyborów. - To pierwszy rząd, który miał trzy trzy lata bez wyborów, czyli czas na reformy, na działanie, na budowanie poparcia społecznego. Dziś słyszę o przyspieszonych wyborach, co by oznaczało, że u nas rządy umieją robić tylko kampanie wyborcze - mówi Aleksander Kwaśniewski.
Zdaniem byłego prezydenta, jeśli Europa chce się liczyć, to musi być zintegrowana. - Niemcy samodzielnie nie dadzą rady w rywalizacji z takimi potęgami, jak Stany Zjednoczone, czy Chiny. Trzeba się dalej integrować, trzeba być otwartym na dalsze państwa, takie jak Ukraina - podkreśla.
Aleksander Kwaśniewski ocenia deklarację premiera, że jest trochę socjaldemokratą jako grę wyborczą. Bo w każdym kraju premier musi być otwarty na sprawy socjalne. Zdaniem Kwaśniewskiego zwrot Tuska w stronę SLD jest dla tej partii pułapką. Lewica powinna myśleć o alternatywie dla całego układu rządzącego. Ta alternatywa jest, bo na lewicy oprócz SLD działa Ruch Palikota i Europa Plus. Lewica może zdobyć 30, a nie 10 procent poparcia. - Ale dla niektórych te 10 procent i rola przystawki PO to atrakcyjne rozwiązanie - ocenia gość radiowej Jedynki. Przypomina, że cały czas na SLD czeka aktualna oferta współpracy. - Europa Plus nie jest zamknięta - zapewnia. Jego zdaniem nie dojdzie do przyspieszonych wyborów, więc pierwsze będą wybory europejskie i jest czas na przygotowanie się do nich.

>>>Tekst całej rozmowy

Aleksander Kwaśniewski wspomina dobrze referendum europejskie, bo jego wynik był wspaniały. Dziś mija dokładnie 10 lat od dnia, w którym Polacy powiedzieli zdecydowane "tak" wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. W referendum akcesyjnym 77 procent głosujących było za wejściem Polski do Unii, 23 procent przeciwko. Prezydent wspomina, że gra toczyła się raczej o frekwencję, bo o poparcie był raczej spokojny.

Pytany o ewentualną obsadę przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Komisji Europejskiej lub wysokie stanowisko dla siebie, Aleksander Kwaśniewski zwrócił uwagę, że na układankę europejską jest za wcześnie i wszelkie personalia to wróżenie z fusów. Dopiero po wyborach, w maju przyszłego roku będzie można coś więcej powiedzieć o obsadzie stanowisk europejskich.
Aleksander Kwaśniewski nie chciał zdradzać szczegółów swej misji na Ukrainie. Ocenia on, że Ukraina powinna stowarzyszyć się z Unią. Ale jednocześnie musi budować dobre stosunki z Rosją. Nie ma więc co zakazywać jej przyjęcia roli obserwatora w unii celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi. - Być stowarzyszonym z Unią i współpracować z Rosją. To nawet pożądane - mówi były prezydent.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz
(ag)