Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 31.10.2013

Nie można porównywać Halloween z uroczystościami Wszystkich Świętych

Halloween to obyczaj wszystkich Amerykanów bez względu na wyznanie. Polski Kościół nie uznaje tego rodzaju uroczystości, bo sięgają wierzeń pogańskich.
Dzieci na zabawie HalloweenDzieci na zabawie HalloweenGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Hallowenn kontra Wszystkich Świętych - dyskusja księdza z Amerykaninem (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Kamila Perka z Radia Łódź sprawdza, jak Kościół odciąga wiernych od Halloween (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Ryan Socash , piosenkarz i fotograf amerykańskiego pochodzenia mieszkający w Polsce przekonuje w radiowej Jedynce , że Halloween to wesoły dzień, zabawa i rozrywka z przymrużeniem oka. - Z pewnością nie można porównywać Halloween z waszymi uroczystościami Wszystkich Świętych - mówi w "Sygnałach dnia" . Amerykanie głównie kupują i rozdają cukierki, a także stawiają dynie przed domami. Sam nie obchodzi Halloween, ale nie widzi w nim nic złego. Podkreśla, że nie można porównywać Halloween z uroczystościami Wszystkich Świętych i radzi, aby podejść do tego obyczaju lekko.
Jego zdaniem, nic nie przeszkadza, aby dzieci uczestniczyły i w Halloween, i we Wszystkich Świętych. - Małe dzieci mogą iść na imprezę dzień przed, a potem pójść na groby - zauważa. Ryan Socash przyznaje, że to święto komercyjne, ale w Stanach Zjednoczonych wszystkie święta zostały skomercjalizowane. Więc nie należy do rzadkości, że np. choinkę ustawia się w domach żydowskich. Bo Żydzi też lubią nastrój świąt. Amerykanin uważa, że Kościół zbyt ostro podchodzi do Halloween. On sam szanuje dzień Wszystkich Świętych, ale nie obchodzi go.
Ksiądz Bogdan Bartołd , proboszcz archikatedry warszawskiej św. Jana, zauważa, że społeczeństwo mamy pluralistyczne i pewnie nie da się uciec od Halloween. Ale jednocześnie widzi wyzwanie dla pasterzy, aby pokazywali piękno chrześcijańskiej tradycji, jakimi są uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. - Niech to będzie zachowane, bo to jest coś pełne optymizmu i ponadto przesłanie naszej wiary - podkreśla. Cieszy się, że w Polsce w skali masowej nie widzi się ludzi poprzebieranych za kościotrupy, za to widzi się Polaków masowo odwiedzających groby bliskich. - Mam taką nadzieję, że gdy kiedyś Pan powoła mnie do siebie, to na moim grobie ktoś zapali znicz i chwilę się pomodli, a nie postawi dynię - mówi ks. Bartołd.
Kościół widzi w Halloween pewne zagrożenia dla wiernych, bo ten obyczaj sięga korzeniami do wierzeń celtyckich. Proboszcz archikatedry ubolewa nad komercjalizacją świąt. Uważa Halloween za niepotrzebne i patrzy na ten obyczaj z niepokojem. Zwraca uwagę, że jest grupa satanistów, który ten obyczaj traktują bardzo serio. Jego zdaniem, zamiast na zabawę Halloween, dzieci mogłyby pójść na groby powstańców warszawskich.
Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.
(ag)