Logo Polskiego Radia
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 04.11.2013

Strajk nauczycieli? Prezes ZNP: jest duży poziom napięcia

Związek Nauczycielstwa Polskiego stanowczo sprzeciwia się zaproponowanym przez rząd zmianom w Karcie Nauczyciela. Prezes ZNP - Sławomir Broniarz - mówił w radiowej Jedynce, że jeszcze nie zapadła decyzja odnośnie form protestu.
Prezes ZNP Sławomir BroniarzPrezes ZNP Sławomir BroniarzWojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
  • Sławomir Broniarz o zmianach w Karcie Nauczyciela (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Czytaj także

Prezydium ZNP zdecyduje o formie protestu nauczycieli >>>

Krytyka ZNP dotyczy m.in. zasad wynagradzania nauczycieli, urlopów wypoczynkowych i dla poratowania zdrowia, rejestracji czasu pracy nauczycieli, czyli tzw. dzienniczków oraz nauczycielskiego awansu zawodowego.

Sławomir Broniarz tłumaczył w radiowej Jedynce, że urlopy dla poratowania zdrowia mogłyby być przesunięte z okresu 7 lat do 13. Z drugiej strony - mówił prezes ZNP - nie podzielamy stanowiska resortu, że prawo do urlopu będzie można nabyć dopiero po 20 latach.

- Jeśli słuchaliśmy prof. Śliwińskiej, która jest specjalistą w zakresie foniatrii, wiemy, że nauczyciel po 20 latach będzie, z punktu widzenia stanu jego gardła, absolutnie wrakiem i pójdzie na rentę. Z tego powodu jest to znacznie kosztowniejsze dla budżetu państwa, aniżeli urlop dla poratowania zdrowia - podkreślił gość Jedynki.

Broniarz stwierdził, że jest przeciwny retoryce, że samorządy dokładają do edukacji. - Samorząd inwestuje w lokalną społeczność, w swoich obywateli - zaznaczył prezes ZNP. Zdaniem Broniarza, ZNP będzie trzymał się swojego stanowiska: komisja dyscyplinarna przy wojewodzie i komisja odwoławcza przy ministrze. Gość Jedynki nie zgodził się również ze stwierdzeniem, że w środowisku nauczycielskim panuje solidarność zawodowa.

Broniarz dodał, że ZNP podoba się to, że w Karcie Nauczyciela jest próba przekazania opinii publicznej sygnału, że jest czymś nieprawidłowym i krzywdzącym nauczycieli przypisywanie im 3 miesięcy urlopów wypoczynkowych.

Prezes ZNP nie chciał powiedzieć, czy w poniedziałek zapadnie decyzja o ewentualnym proteście nauczycieli, ale zaznaczył, że Związek analizuje ponad 1500 wniosków, które spłynęły z całego kraju.

- Wponiedziałek i we wtorek będziemy na ten temat debatować. Jest duży poziom napięcia w tej sprawie - dodał.

Krystyna Szumilas tłumaczyła w radiowej Jedynce, że negocjacje w tych sprawach były prowadzone przez wiele miesięcy ze związkami nauczycielskimi i samorządami terytorialnymi, a propozycja zmiany Karty Nauczyciela jest tego efektem. - Ustaliliśmy, że te obszary zmieniamy. Każda ze stron podjęła zobowiązanie, że będzie na to otwarta - powiedziała minister edukacji narodowej.

Jej zdaniem, zmiany w Karcie Nauczyciela są wprowadzane dla dobra ucznia. - Obejmujemy obszary, które wpływają na jakość kształcenia. Nauczycielom również powinno na tym zależeć. Wierzę w zdrowy rozsądek nauczycieli i obiektywną ocenę sytuacji - powiedziała Szumilas.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

mr

>>>Zapis całej rozmowy