Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 11.11.2013

Korolec o szczycie klimatycznym: rozpoczynamy negocjacje globalnej umowy

- Polska, jako gospodarz tego szczytu oraz klimatycznej prezydencji, która potrwa przez kolejny rok, będzie szukała porozumienia między różnymi grupami regionalnymi, aby do porozumienia wszystkich państw mogło dojść za dwa lata w Paryżu - powiedział w Jedynce minister środowiska.
Marcin KorolecMarcin KorolecW. Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Marcin Korolec o celach polskiej prezydencji klimatycznej i organizacji szczytu w Warszawie (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

11 listopada rozpoczyna się w Warszawie 19. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP19.

Szczyt klimatyczny: audycje specjalne i relacje radiowej Jedynki >>>

Minister środowiska Marcin Korolec podkreślił w radiowej Jedynce, że obowiązujące instrumenty prawne dotyczące emisji gazów cieplarnianych, np. Protokół z Kioto, nie są wystarczające, gdyż nie dotyczą wszystkich państw. - Trzeba szukać nowych instrumentów, nie ma innego sposobu, jak rozmawiać na ten temat na poziomie globalnym - podkreślił.

Z tego powodu podczas warszawskiego szczytu do dyskusji na temat klimatu zaproszeni zostali także szefowie wielkich korporacji. - Od 19 lat tego procesu przemysł, biznes nie był obecny podczas negocjacji. To wydaje mi się jednym z elementów, dla których te negocjacje tak źle idą - powiedział w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Szczyt klimatyczny COP19 - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Minister środowiska przypuszcza, że Komisja Europejska będzie dążyła do podniesienia celu redukcyjnego dwutlenku węgla z 20 do 30 procent. Prawdopodobnie w grudniu lub styczniu KE przedstawi propozycję takich działań dla Unii.

W dniach 11 - 22 listopada stolica Polski będzie gościć około 12 tysięcy osób; wśród nich czołowych polityków, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, reprezentantów biznesu oraz nauki. Konferencji będą towarzyszyć imprezy naukowe i kulturalne, seminaria i warsztaty. Organizacja szczytu kosztuje Polaków ponad 100 mln zł. Środki wyasygnował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/IAR)