Logo Polskiego Radia
Jedynka
Elżbieta Szczerbak 24.04.2012

TAK dla redukcji CO2, Nie -dla zmiany reguł w trakcie gry

Polska nie jest przeciwna redukcji emisji CO2 - choć nie zgadza się na plany jej zwiększenia.
TAK dla redukcji CO2, Nie -dla zmiany reguł w trakcie gryGlow Images/East News
Posłuchaj
  • 24.04 CO2.mp3

Przypomnijmy, że nasz kraj zgodził się na zapisy pakietu klimatycznego z 2008 roku., wg których UE zredukuje emisję CO2 o 20 procent - do 2020 roku. Ale od tej pory sporo się zmieniło w podejściu Unii do dalszych planów i chce, żeby do 2030 r. zredukować emisję CO2 o 40 proc., do 2040 roku o 60 proc, i o 80 proc. w 2050 roku.


Dla Polski, byłby to wyjątkowo kosztowny cios, bo nasza energetyka jest oparta na "brudnym węglu i łatwo przewidzieć ,że producenci energii przerzucą te koszty na klientow- odbiorców energii.

Dlatego nasz kraj konsekwentnie stoi na stanowisku, że do roku 2020 nie powinniśmy wykonywać dodatkowych ruchów i składać dodatkowych deklaracji -mówi Krzysztof Blusz - wiceprezes Fundacji Demos Europa. -"Także z tego powodu, że klimat i ochrona klimatu jest problemem globalnym, a wcięc aby ta wielka globalna operacja się powiodła, musielibyśmy mieć zgodę innych ważnych emitentów.

Na co się powinna więc się nastawić Polska, skoro węgiel i kamienny, i brunatny jest brudny, elektrownie atomowe to śpiew przyszłości i w dodatku niebezpieczne i niekoniecznie produkujące energie tanio?

Zdaniem prof. Krzysztofa Żmijewskiego sekretarza generalnego Społecznej rady Narodowego Programu redukcji Emisji -"energetyka nie powstanie przed 2020r., a prawdopodobnie nie powstanie przed 2025r. Energetyka gazowa oparta na gazie łupkowym, nie powstanie przed rokiem 2018 -19, w związku z tym trzeba znaleźć coś, co powstanie. Energetyka węglowa i zwyczajna energetyka gazowa mogą powstać między 2015 a 2018."
A co wcześniej? -''tu zostaje energetyka odnawialna" -dodaje prof. Żmijewski.

Rozmawiała Halina Lichocka.