Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aleksander Zalewski 15.04.2024

Greta Garbo. Krótka kariera gwiazdy kina

15 kwietnia 1990 roku zmarła gwiazda kina, aktorka Greta Garbo. Przedwcześnie zakończyła karierę, już za życia stając się legendą i pozostając w pamięci widzów jako piękna, młoda kobieta.
Greta Lovisa Gustafsson - bo tak się naprawdę nazywała - wychowała się w Sztokholmie w ubogiej rodzinie. Kiedy zmarł jej ojciec, warunki jeszcze się pogorszyły i 13-letnia dziewczyna musiała przerwać naukę i zacząć pracować. Była pomocnicą u fryzjera i ekspedientką w domu towarowym, dla którego wystąpiła w sesji fotograficznej kapeluszy, a następnie w filmie reklamowym wyświetlanym w kinach. Dzięki temu zainteresowała się aktorstwem i zaczęła się uczyć w Królewskiej Szkole Teatralnej.

Nowa Garbo

Tuż przed rozpoczęciem nauki zadebiutowała w filmie krótkometrażowym "Petter włóczęga". Następnie zagrała w jednej szwedzkiej produkcji i miała zagrać w kolejnej, niemieckiej, ale producent zbankrutował. Została wtedy zauważona przez amerykańską wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i już w wieku 19 lat podpisała z nią w Berlinie kontrakt jako Greta Garbo - po zmianie nazwiska na łatwiejsze do wymówienia. W roku 1925 wystąpiła jeszcze w niemieckim filmie "Zatracona ulica", a u jej boku wystąpiła ówczesna statystka, Marlena Dietrich. Następnie Greta Garbo wyjechała do Stanów Zjednoczonych. 

Jak Pola Negri

W Stanach bardzo szybko zaistniała i stała się wielką gwiazdą kina niemego. Pierwszy jej angaż tam to od razu główna rola w "Słowiku hiszpańskim" w 1926 roku. Aktorka została zauważona i doceniona przez krytykę i od razu porównana do gwiazdy kina niemego - Poli Negri, Polki, która w Stanach robiła spektakularną karierę od 1923 roku. Kolejny film, w którym wystąpiła Garbo nosił znamienny tytuł "Kusicielka" i wykreował jej wizerunek, kobiety ponętnej, symbolu seksu. Greta Garbo zwracała uwagę swoją ciekawą urodą, miała delikatne rysy a fotografowie bardzo chwalili jej twarz, ponieważ świetnie prezentowała się w każdym ustawieniu.

- Miejsce kobiety zależy od jej talentu, od jej urody, od jej siły biologicznej i od jej kobiecości - mówił Zygmunt Kałużyński w audycji Anny Retmaniak w Polskim Radiu w 1988 roku. - Greta Garbo to jest właśnie ten wypadek. Nie ma znaczenia, skąd ona pochodzi, a przecież jej ojciec był zamiataczem ulic. Ważne jest to, co ona potrafiła zrobić z siebie - dodawał. 

Posłuchaj
20:25 Garbo.mp3 "Greta Garbo". Audycja Anny Retmaniak z cyklu "Notatnik kulturalny". (PR, 8.01.1988)
 
 
Głos Grety

W kolejnych latach Garbo nie grała dużo, więc naciskała wytwórnię MGM, aby zapisać w jej kontrakcie wymóg grania tylko w dwóch filmach rocznie. I wytwórnia musiała się zgodzić, ponieważ każdy film z Gretą Garbo był finansowym sukcesem, a w latach 1928-29 była ona aktorką przynoszącą największe zyski producentom. Wystąpiła w "Symfonii zmysłów" (1926), "Annie Kareninie" (1927), czy "Władczyni miłości" (1928).

Kolejne filmy niosły już ze sobą historyczną zmianę: nadeszła era dźwięku. Wielu aktorów nie przetrwało tej innowacji, ponieważ publiczności nie przypadł do gustu ich głos. Do największych przegranych należą między innymi Charles Chaplin i wspomniana już Pola Negri. Tymczasem niski głos Grety Garbo spodobał się, niechęci nie budził również skandynawski akcent aktorki - "Anna Christie" (1930), pierwszy film dźwiękowy Garbo przyniósł jej nominację do Oscara i wygenrował największe zyski ze wszystkich produkcji tego roku. 

Wczesna emerytura

Do najważniejszych filmów Grety Garbo należą przede wszystkim te, w których aktorka mówi: "Mata Hari" (1931), "Ludzie w hotelu" (1932), "Królowa Krystyna" (1933), "Anna Karenina" (1935), "Dama Kameliowa" (1936). Większość z nich była wielkimi kasowymi hitami.

Natomiast kolejne: "Pani Walewska" (1937) i "Dwulicowa kobieta" (1941) okazały się porażkami i skłoniły Garbo do porzucenia pracy, mimo że pomiędzy nimi była jeszcze bardzo udana produkcja "Ninoczka" (1939) - jedna z nielicznych komedii, w których wystąpiła Garbo.

Rola w komedii "Dwulicowa kobieta" była ostatnią w karierze Grety Garbo. Aktorka w wieku 36 lat postanowiła przejść na emeryturę - odseparowała się od ludzi, nie pokazywała publicznie, nie udzielała wywiadów. W 1955 roku Akademia Filmowa przyznała jej honorowego Oscara, którego aktorka nie odebrała. Greta Garbo wystąpiła w 29 produkcjach.

az