Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Jacek Puciato 21.08.2022

Dlaczego Prus usunął Rosjan z "Lalki"? "Pisarz chciał nam coś przez to powiedzieć"

- Autor "Lalki" wypreparował w swojej książce prawie doszczętnie rosyjskość Warszawy - podkreślił w rozmowie z portalem Polskiego Radia Paweł Waszak, znawca twórczości Bolesława Prusa. Powody, dla których pisarz zdecydował się na ten ruch, okazują się bardzo intrygujące.   

Akcja "Lalki" rozgrywa się pod koniec lat 70. XIX wieku, Warszawa jest od dziesięcioleci pod rosyjskim zaborem. Wydawałoby się zatem, że powieść realistyczna, będąca panoramą i kroniką epoki, przedstawi, chcąc nie chcąc, i ów polityczno-społeczny wymiar miasta. Stało się jednak inaczej.

Wśród licznych bohaterów "Lalki" spotkać można zaledwie jednego wyraziście zarysowanego Rosjanina - Suzina. Był to kupiec, przyjaciel Stanisława Wokulskiego (poznali się na Syberii, gdzie Wokulski został zesłany za udział w powstaniu styczniowym), w końcu: jego wspólnik w interesach. Poza tym - jak opowiadał Polskiemu Radiu Paweł Waszak - Prus "wypreparował w »Lalce« prawie doszczętnie rosyjskość Warszawy".

- Z tego, co rosyjskie, zostały kopiejki i ruble, i brzęk kajdan (to więźniowie eskortowani przez żandarmów). Pojawia się także stójkowy i sędzia, który mówi z rosyjska - wyliczał Paweł Waszak. - Natomiast cała reszta, czyli dziesiątki tysięcy żołnierzy rosyjskich stacjonujących na dzisiejszym placu Piłsudskiego i nad Wisłą poniżej Zamku, cała sfora najrozmaitszych policjantów różnej rangi - tego w zasadzie w "Lalce" nie ma.

Skąd taka pisarska autocenzura? "Widoczne na kartach »Lalki« demonstracyjne ignorowanie świata rosyjskiego było odpowiedzią polskich pisarzy i publicystów na zakaz umieszczania w tekstach rosyjskich nazwy »Polska«, którą od lat 70. XIX wieku zastępowano tam określeniem »Priwislinie, Priwislinskij Kraj« (Kraj Nadwiślański)", przypominała Agnieszka Bąbel w internetowym "Leksykonie »Lalki«".

Według Pawła Waszaka - autora m.in. książki "Wokół Okrąglaka", w której szerzej pisze o tym zagadnieniu - sprawa jest bardziej złożona.


Więcej o "Lalce" Bolesława Prusa - propozycjach jej odczytania, sylwetkach głównych bohaterów, a nawet o takich kwestiach, jak moda czy kuchnia - przeczyta użytkownik nowo powstałego serwisu prus.polskieradio.pl.


Źródła: Agnieszka Bąbel, "Rosjanie w Warszawie", w: "Leksykon Lalki  Nowa Panorama Literatury Polskiej", nplp.pl; Paweł Waszak, "Wokół Okrąglaka", Kraków 2022.