Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 02.06.2013

”Bezrobocie wzrośnie w większości krajów UE”

Programy oszczędnościowe powodują zmniejszenie popytu. Naturalny w takiej sytuacji jest wzrost bezrobocia – tłumaczył w Jedyne wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far.
Flagi państw UEFlagi państw UEeuropa.eu
Posłuchaj
  • Wiceminister spraw zagranicznych i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej prof. Artur Nowak-Far o kryzysie i strefie euro (Jedynka/Europejskie popołudnie)
Czytaj także

Po 10 latach od wejścia do Unii Europejskiej, Polacy w większości pozytywnie oceniają ten krok. Według badań CBOS 72 procent pytanych popiera obecność Polski w UE, 21 procent jest przeciwnych, 7 procent nie ma zdania. Prof. Artur Nowak-Far, wiceminister spraw zagranicznych, komentował w Jedynce, że Polska najwięcej korzysta z UE na tle innych państw, a najmniej dotyka ją kryzys. Stąd u nas słupki poparcia dla Unii lekko rosną. W innych krajach, dotkniętych kryzysem, sympatia dla Wspólnoty spada.

Kryzys jednak wcale się nie skończył. Co może czekać Polskę w następnych latach? Nowak-Far stwierdził, że jesteśmy obecnie w drugiej fazie kryzysu ekonomicznego. Pierwsza faza dotknęła sektor bankowy w krajach strefy euro, w tym w Niemczech. W odpowiedzi Niemcy wdrożyły programy naprawcze i zdaniem gościa Jedynki Polska skorzystała w nich w pewnej części, bo Niemcy są naszym głównym partnerem gospodarczym. Wiceminister ma nadzieję, że taka sytuacja się powtórzy w następnej fazie kryzysu, ale pewności tutaj mieć nie można.

Wiceminister wyjaśnił, że programy oszczędnościowe powodują ograniczenie wydatków publicznych, a to dotyka nie tylko urzędników, ale i wiele firm. Wtedy popyt w gospodarce spada, a w związku z tym ograniczy się zatrudnienie. - Bezrobocie raczej wzrośnie, nie spadnie, w większości państw UE. Ale nie muszą to być wzrosty bardzo dramatycznej natury – powiedział wiceminister SZ. Gość Jedynki uważa bowiem, że instytucje UE będą skłonne rozpisać oszczędności na dłuższy okres czasu i to spowoduje to, iż druga faza będzie mniej bolesna.

Gość Jedynki podkreślił również, że w ramach UE trzeba realizować interes krajowy. – UE jest świetnym medium, by realizować globalne interesy Polski – podkreślił Artur Nowak-Far. Według wiceministra trzeba skorzystać ze sposobnego momentu i prowadzić politykę, która wpisze nas ”w twarde jądro UE”. Według ministra jest to inwestycja na przyszłość, bo jeśli teraz pokażemy, że bierzemy odpowiedzialność za kierunek integracji, skorzystamy wtedy, gdy miną kłopoty.

Wiceminister SZ pytany o wejście do strefy euro mówi, że trzeba o tym poważnie myśleć, ale według niego nie można dołączać do strefy euro, w czasie gdy ma ona problemy. Z drugiej strony kierunek do strefy euro jest dobry, bo bycie poza nią może praktycznie pozbawić nas politycznych korzyści z akcesu do UE. – Powinniśmy śledzić, co się dzieje w strefie euro i trzeba mieć konkretny plan dołączenia do strefy euro – powiedział wiceminister SZ. Według niego trzeba „ciągnąć tu dwie sroki za ogon”, czyli dążyć do strefy euro, a jednocześnie postępować korzystnie dla interesów, dla gospodarki kraju.

Gościem audycji "Europejskie popołudnie" był wiceminister spraw zagranicznych i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej prof. Artur Nowak-Far

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

agkm

agkm