Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 27.10.2010

Coraz mniej korupcji w Polsce

Według raportu Transparency International Polska pod względem korupcji zajmuje 41 miejsce na 178 ocenianych państw.
Coraz mniej korupcji w Polscefot. east news

Jak stwierdziła Małgorzata Brennek ekspert ds. korupcji z Centrum Adama Smitha ten wynik cieszy, ponieważ Polska znajdowała się na najniższym miejscu jeśli chodzi o nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej. W zestawieniu regionalnym obejmującym kraje wspólnoty i kraje Europy Zachodniej jesteśmy na 21. miejscu wśród 30 państw.

Zdaniem ekspert, która była gościem redaktora Pawła Wojewódki indeks postrzegania korupcji nie odzwierciedla jednak skali zmniejszania się korupcji.

- Postrzeganie korupcji zależy od tego, co na ten temat sadzą eksperci, a eksperci wyrabiają sobie opinie poprzez stykanie się z urzędami przy załatwianiu różnych spraw w Polsce, a także poprzez media - tłumaczyła Brennek.

Podczas rozmowy w studiu Jedynki stwierdziła także, że w Polsce mówi sie coraz mniej o problemie korupcji.

- Taka sprawa jak afera hazardowa w wielu krajach mogłaby doprowadzić do dymisji rządu. U nas wszystko zostało zamiecione pod dywan - mówiła Brennek.

Według raportu Transparency International najmniej skorumpowane są Dania i Finlandia oraz Szwecja. Najniższa korupcja jest też w Singapurze, a to między innymi za sprawą drakońskich kar i działań tamtejszych służb.

- Tam działa tamtejsze CBA, czyli agencja do spraw przeciwdziałania korupcji i ona nie tylko zajmuje się ściganiem przestępstw korupcyjnych, ale także przeciwdziałaniem korupcji i edukacją w tej dziedzinie - wyjaśniała ekspert z Centrum Adama Smitha.

Brennek działania singapurskiej agencji porównywała do polskiego systemu przeciwdziałania korupcji.

- U nas mamy taką konstrukcję, że sprawą przeciwdziałania korupcji ma się zajmować pełnomocnik rządu do spraw zwalczania korupcji, natomiast sprawami związanymi ze ściganiem ma się zajmować CBA - mówiła ekspert.

Jej zdaniem lepiej byłoby, gdyby połączyć te działania i stworzyć jedną agencję, która zwalczałaby korupcję, zajmowałaby się sprawami związanymi ze ściganiem oraz edukacją.

- Ponieważ ta agencja, która ściga przestępstwa najwięcej wie na temat tego, gdzie one się pojawiają i co jest ich źródłem. Więc jest najbardziej predysponowana do tego, żeby jej przeciwdziałać - tłumaczyła potrzebę połączenia funkcji pełnomocnika rządu ds. korupcji i CBA w jedną agencję.

Małgorzata Brennek podkreśliła także, że w ciągu trzech lat nic nie zrobiono w sparwie przeciwdziałania korupcji.

- Pełnomocnik miał ogłosić strategię zwalczania korupcji, harmonogram prac w tej dziedzinie. Harmonogram nie powstał - poinformowała ekspert.

Podobnie ma się sprawa ustawy antykorupcyjnej, która zdaniem Brennek działa źle i wymaga wielu zmian.

- Ustawa antykorupcyjna również nie powstała. Także jeśli chodzi o przepisy antykorupcyjne to w zasadzie nie ma żadnego postępu w tej dziedzinie - mówiła na antenie Jedynki.

Według raportu światowej organizacji Transparency International, której celem jest zwalczanie korupcji, Polska wyprzedziła większość krajów regionu w tym Czechy, Węgry, Słowację i Litwę. Jesteśmy też oceniani lepiej niż Włosi i Grecy.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Rozmowa z Małgorzatą Brennek" w boksie "Posłuchaj".