Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.03.2011

VAT za rehabilitację będzie zwracany

Andrzej Orzechowski (PO): Przepisy zostały sprecyzowane i jest podstawa do zwrotu podatku, który był pobierany od 1 stycznia.
Rehabilitacja dzieciRehabilitacja dziecifot: www.fundacjanadzieja.slupsk.pl

Prawo nie powinno działać wstecz, ale w tym przypadku bardzo dobrze, że działa. Chodzi po zwrot podatku VAT, który był pobierany od opłat za usługi rehabilitacji zdrowotnej.

- Usługi zdrowotne, w tym rehabilitacja są zwolnione z VAT. Po to, żeby nie było żądnych wątpliwości w przypadku tych podmiotów, które nie są zakładami opieki zdrowotnej minister finansów podpisał 28 lutego rozporządzenie precyzujące przepisy - mówi poseł PO Andrzej Orzechowski. Dotyczy to tych podmiotów, których działalność w zakresie rehabilitacji są zgłoszone u wojewody.

Teraz ci, którzy zapłacili podatek mogą zwrócić sie z wnioskiem o jego zwrot. Dotyczy to płatności od 1 stycznia. Poseł przypomina w magazynie "Z kraju i ze świata", że ci, którzy nie są zarejestrowani musza dopełnić formalności, jeśli ma być im zwracany podatek. - To w ramach walki z szarą strefą - uzasadnia.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, prowadzonej przez Pawła Wojewódkę, wystarczy wybrać "Zwrot VAT" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Magazynu "Z kraju i ze świata" można słuchać w dni powszednie po godz. 12:00.

*****

Paweł Wojewódka: Panie pośle, dziennikarze radiowej Jedynki zajęli się sprawą wzrostu cen za usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych, a to jest związane z 23% podatkiem VAT. Te usługi takim właśnie podatkiem VAT zostały obłożone, no i rodzice tych dzieci musieli wydawać, mówię: musieli wydawać kilkaset złotych nawet miesięcznie więcej za te usługi. Jest też dobra wiadomość: w ostatni poniedziałek 28 lutego Ministerstwo Finansów podpisało rozporządzenie przywracające zwolnienie z VAT za te właśnie usługi. A dlaczego przez dwa miesiące rodzice dzieci niepełnosprawnych byli pokrzywdzeni?

Andrzej Orzechowski: Znaczy ja myślę, że to jest jakimś wynikiem pewnego nieporozumienia. Otóż usługi zdrowotne są zwolnione z podatku VAT na podstawie także nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są prowadzone przez zakłady opieki zdrowotnej bądź lekarzy i pielęgniarki, także te dotyczące turnusów rehabilitacyjnych. I myślę, że nawet na podstawie tego zwolnienia przedmiotowo-podmiotowego, bo poprzednio to weto jeszcze takie, które dotyczy tych usług, które służą rehabilitacji, poprawie zdrowia. Więc tu moim zdaniem nie było wątpliwości. Natomiast wątpliwość się pojawiła co do tych podmiotów, które nie są zakładami opieki zdrowotnej. I po to, żeby nie było już żadnych wątpliwości, minister finansów podpisał rozporządzenie, które zwalnia z podatku VAT usługi w zakresie turnusów rehabilitacyjnych odnoszonych do tych podmiotów, które są zarejestrowane u wojewodów w kontekście przepisów o rehabilitacji. Tak że rzeczywiście tu trochę w tych pierwszych dwóch miesiącach zamieszania wynikło, ale to rozporządzenie wchodzi w życie od 28 lutego, to jednak będzie dotyczyło wszystkich usług od 1 stycznia 2011.

P.W.: Czyli rodzice, którzy zapłacili więcej, mogą liczyć na to, że dostaną zwrot podatku VAT, który został od nich niezgodnie z prawem czy przez pomyłkę wyegzekwowany.

A.O.: Tak, oczywiście podmioty, które naliczyły w fakturach te usługi z podatkiem VAT, mają prawo złożyć korektę tej faktury i poprosić o zwrot nadpłaty podatku i po tym zwrocie mogą oczywiście zwrócić pacjentom.

P.W.: Panie pośle, ale też zwrócili się do nas rodzice dzieci, które uczęszczają właśnie na takie turnusy rehabilitacyjne organizowane przez firmy bądź osoby, które nie są zarejestrowane przez wojewodę. To od bardzo, bardzo wielu lat takie usługi są prowadzone. No i ci rodzice są też zaskoczeni tym, że nagle okazało się, że ceny za właśnie pobyt ich dzieci tu, np. w Warszawie, w centrum Warszawy wzrósł o te kilkaset złotych miesięcznie. Czy nie można tutaj wprowadzić też przepisów, które by ułatwiły tym osobom, które prowadzą taką działalność, jakiegoś załatwienia tej sprawy, która by nie dotykała rodziców?

A.O.: Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te podmioty się zarejestrowały u wojewodów. W tym tutaj jest cały ambaras, żeby dbać o wysoki standard usług, także usług medycznych, i żeby oddzielić to, co jest stricte medyczne od tego, co jest szarą strefą, co jest pewną formą dzikich turnusów czy podszywania się pod prowadzenie działalności medycznej. Więc musimy zadbać o to, aby te usługi były naprawdę na wysokim poziomie i oddzielić to od szarej strefy. Więc jeśli jest taka potrzeba, to trzeba się zarejestrować w rejestrze wojewody w rozumieniu przepisów o rehabilitacji.

P.W.: Dziękuję, panie pośle, za rozmowę. Poseł Andrzej Orzechowski, Platforma Obywatelska, był państwa i moim gościem.

(J.M.)