Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 24.04.2011

Kleszcze atakują!

Są niewielkich rozmiarów, wyglądają niegroźnie. Ale to właśnie one – kleszcze, są najgroźniejszymi pasożytami zewnętrznymi człowieka.
Kleszcze atakująźr.Wikipedia

Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze można spotkać na terenie całej Polski.

- Z mojego punktu widzenia najważniejszy jest kleszcz łąkowy; rzadko występuje w lasach, ale można go spotkać w parkach i na trawnikach. Im większy kleszcz, tym wyżej wchodzi na rośliny. Najbardziej narażeni jesteśmy, gdy zaatakują nas małe kleszcze, których nie widzimy – powiedział prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Zakładu Wirusologii Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH).

W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" zauważył, że człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że został ugryziony przez tego pasożyta, kiedy zaczynają się objawy choroby. Przy boreliozie pojawia się rumień, a przy kleszczowym zapaleniu mózgu - objawy grypopodobne, które przechodzimy stosunkowo łatwo.

- Po okresie, kiedy człowiek myśli, że wrócił do zdrowia, nagle zaczyna się zapalenie mózgu. Na szczęście nie wszystkie kleszcze są zakażone – zauważył gość radiowej Jedynki.

Prof. Włodzimierz Gut poinformował, że dwie trzecie osób, które zostaną ugryzione przez zarażone wirusem kleszcze, nawet tego nie zauważą. Badania przeprowadza się najczęściej wtedy, gdy zostaną zauważone objawy chorobowe.

- Niekoniecznie musimy być pogryzieni przez kleszcza, żeby zarazić się odkleszczowym zapaleniem mózgu. Często pomija się drogę mleczną, a warto wiedzieć, że zakażone zwierzę wydziela w mleku wirusa. Dlatego należy wystrzegać się nieprzegotowanego mleka – ostrzegał ekspert.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Kleszcze atakują!" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.