Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 26.04.2011

Warto się szczepić

Dr Paweł Grzesiowski (Polskie Towarzystwo Wakcynologii): Rośnie liczba dzieci, które nie zostały zaszczepione.

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepień to ich największa zaleta - tak dr Paweł Grzesiowski z Polskiego Towarzystwo Wakcynologii przekonuje do szczepionek. Zwłaszcza tych obowiązkowych, przeciw najgroźniejszym chorobom.

Z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Ich rodzice zwykle boją się ryzyka związanego z ingerencją w system odpornościowy. - Porównując chorobę i szczepienie chyba jest oczywiste, co jest groźniejsze - przekonuje dr Grzesiowski. Tłumaczy, że nie ma szczepionek idealnych, niektóre wywołują efekt poszczepienny: gorączkę, ból głowy, itd. Jeśli osobie szczepionej już wcześniej coś dolegało, może rozwinąć się choroba. - Ale to rzadkie przypadki - mówi specjalista wakcynolog. Jego zdaniem najbardziej zaszkodziła idei szczepień pogłoska, że szczepionki mogą wywoływać autyzm. - Ta hipoteza jest całkowicie fałszywa - deklaruje dr Grzesiowski.

Prawdopodobieństwo zachorowania na dziesięć ciężkich chorób, objętych szczepieniami obowiązkowymi, u dziecka nieszczepionego wzrasta stukrotnie. - Dopóki na daną chorobę zaszczepionych jest 90 proc. dzieci, to prawdopodobieństwo, że dziecko nieszczepione ją złapie, np. w szkole jest nikłe. Jeśli jednak liczba dzieci nieszczepionych będzie rosła, to zachorowalność też - wyjaśnia Grzesiowski.

Pod hasłem "Wspólne działania wobec wspólnych zagrożeń" obchodzimy w tym roku, po raz szósty, Europejski Tydzień Na Rzecz Szczepień.

Rozmawiała Alicja Dusza.

(lu)

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy wybrać "Szczepmy się" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.