Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 25.05.2011

Na co wydajemy najwięcej?

Dr Piotr Łysoń (GUS): - Na jedzenie i rachunki wydaliśmy w zeszłym roku prawie 50 proc. dochodów. O ile żywność pochłania coraz mniejszą część naszego budżetu, to opłaty za prąd i gaz rosną.
Na co wydajemy najwięcej?fot. PAP/Leszek Szymański

Z raportu "Sytuacja gospodarstw domowych w 2010 roku" przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że nasze pozostałe wydatki są zróżnicowane ze względu na miejsce zamieszkania i stopień zamożności. Na rekreację i kulturę najwięcej wydają ci Polacy, którzy mieszkają w dużych miastach i mają wysokie dochody.

Czyli przede wszystkim mieszkańcy Mazowieckiego, ale uwaga - statystyki w tym wypadku zawyżają mieszkańcy Warszawy. Drugie i trzecie miejsce pod względem zasobności zajęły województwa pomorskie i dolnośląskie. Najgorzej jest w podkarpackim, niewiele lepiej w lubelskim.

- Mieszkańców miast i wsi wciąż różnią nawyki żywieniowe. Na wsi ludzie spożywają wiecej pieczywa i produktów zbożowych, warzyw, mięsa i cukru. Tylko jogurtów i owoców mieszkańcy miast jedzą więcej - tłumaczy dr Piotr Łysoń, dyrektor departamentu warunków życia GUS.

Badania GUS potwierdzają, że miasto jest bardziej skomputeryzowane. Na wsi jest za to więcej samochodów osobowych. - To nie dowód zamożności. Posiadanie samochodu na wsi jest często koniecznością ze względu na brak innych form komunikacji - tłumaczy gość "Popołudnia z Jedynką".

Niewielka różnica jest w liczbie telefon komórkowych - ma je ponad 86 proc. gospodarstw domowych na wsi, a w mieście 90 proc. Komórka przestała byc symbolem luksusu, powoli staje się nim telefon stacjonarny. Podobnie jest w przypadku dobra uchodzacego niegdys za luksusowe - zmywarki do naczyń.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Polskie gospodarstwa domowe" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 - 19.30.