Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 13.06.2011

SLD wie, jak naprawić służbę zdrowia

Elżbieta Streker–Dembińska (SLD): Nie wyobrażam sobie, żeby pacjent onkologiczny nie otrzymał w ciągu kilku dni natychmiastowej pomocy. Pacjent onkologiczny nie może czekać, bo dla niego każdy dzień to jest strata czasu.
SLD wie, jak naprawić służbę zdrowiafot. sxc.hu/public domain

Jak tłumaczyła wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, SLD chce zadbać głównie o świadczenia z zakresu onkologii, kardiologii, nautologii. – Nie może czekać na pomoc ktoś z poważną wadą kardiologiczną. Nie może czekać na pomoc ktoś, kto jest po poważnym zabiegu kardiologicznym i wymaga odpowiedniej rehabilitacji - argumentowała Elżbieta Streker–Dembińska.

Gość Jedynki zapewniała, że Sojusz ma pomysł na uzdrowienie sytuacji w służbie zdrowia. Dodała, że ochrona zdrowia nie potrzebuje rewolucji. – Te rewolucje zbyt głębokie i zbyt daleko nie służą idące przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli– stwierdziła.

/

W opinii Dembińskiej w tym obszarze potrzebne są inne ruchy. Takie jak likwidacja limitów, czy Narodowego Funduszu Zdrowia.- Gdyby nie limity pacjenci nie zapisywali się wielokrotnie w różnych kolejkach, licząc na to, że jak nie tam to tu się dostaną. Gdyby nie limity, każdy pacjent byłby przyjmowany zgodnie z własnymi potrzebami, a świadczeniodawca miałby za te usługi zapłacone – tłumaczyła wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia. - Wówczas nie byłyby kolejek – dodała.

Zdaniem Dembińskiej zdjęcie limitów może polepszyć sytuację pacjentów. - Przykładem są odziały ginekologii i położnictwa. Kiedyś wszystkie te dziedziny były objęte limitowaniem, później ktoś stwierdził, że przecież nie można limitować, planować ilości porodów. Limity zostały zdjęte i kobiety rodzą, i nie ma z tym najmniejszego problemu – stwierdziła.

W opinii Elżbiety Streker-Dembińskiej, która jest współautorem programu wyborczego "Zdrowie to nie towar, szpital to nie fabryka" należy także zlikwidować centralę Narodowego Funduszu Zdrowia, a zadania jakie pełni NFZ przypisać do ministerstwa zdrowia. –Bo to minister zdrowia odpowiada za politykę zdrowotną kraju – podkreśliła.

Dodała, że należy także szukać nowych źródeł finansowania. – Chcemy, aby wszystkie świadczenia zdrowotne zostały objęte zerową stawką VAT. Dzisiaj świadczenia zdrowotne są zwolnione z podatku VAT. Różnica polega na tym, że przy zerowej stawce VAT będzie można odliczyć VAT, który płaci się w rachunkach za energie, za wodę i inne usługi. W ten sposób te pieniądze zostaną w tym szpitalu - tłumaczyła.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

(mb)

>>>Pelny tekst rozmowy do przeczytania

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Elżbieta Streker–Dembińska" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 - 19.30.