Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 10.11.2011

Owsiak opowiada o 20 latach grania WOŚP

W księgarniach ukazała się książka autorstwa Jerzego Owsiaka "Róbta, co chceta, czyli z sercem jak na dłoni - 20 lat grania".
Owsiak opowiada o 20 latach grania WOŚPźr.WOŚP
Posłuchaj
  • Owsiak opowiada o 20 latach grania WOŚP

Książka o 20 latach "grania" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to niemal kalendarium jej działalności. Opowiada o skromnych początkach, oryginalnych pomysłach, nietuzinkowych postaciach, niezwykłych miejscach, a przede wszystkim o tym, jak obudzić w ludziach ducha i chęć pomocy oraz jak z zabawy dla wszystkich zrobić wielki pożytek dla "małych", czyli jak zebrać miliony na sprzęt ratujący życie dzieci. – To jest tak naprawdę książka, która mówi o nas wszystkich. Jest zbiorem różnych opowiadań, opowieści – tłumaczy autor książki, Jerzy Owsiak, który był gościem Jedynki.

Wszystko zaczęło się od audycji, jaką Jurek Owsiak prowadził w Rozgłośni Harcerskiej. – O tym opowiada pierwszy rozdział, a później mkniemy przez te 20 lat nie tylko przez finały, ale przez to, co robiła Fundacja, przez programy medyczne – recenzuje swoje dzieło gość Jedynki.

Osoby, które przeczytały już najnowszą książkę Owsiaka, twierdzą, że czyta się ją tak, jakby słuchało się opowieści. – Ona jest tak pisana, a więc takim wartkim językiem, który, mam nadzieję, nie skłania się ku literackiemu językowi – opowiada szef WOŚP.

"Róbta, co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania", to barwna powieść o ruchu społecznym, który niezmiennie od 1993 roku jednoczy Polaków ponad wszelkimi podziałami. Z kart książki dowiadujemy się, co zainspirowało twórców Fundacji, jak rok po roku zmieniała ona swoje oblicze na tle także dynamicznie zmieniającej się Polski. Wczytując się w kolejne rozdziały, możemy sięgnąć do pamięci, do historii, przypominając sobie obraz naszego kraju z pulsującym w rogu telewizora, trwałym i cieszącym się coraz większym zaufaniem serduszkiem WOŚP. Możemy prześledzić drogę, jaką Orkiestra kroczyła od początku swojego istnienia, porównując Finał pierwszy z dziewiętnastym, przypominając sobie moment pierwszej licytacji Złotych Serduszek, chwilę powstania Przystanku Woodstock czy uruchomienie pierwszego w Polsce serwisu internetowych aukcji charytatywnych.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

(źr.wosp.pl, mb)