Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 01.12.2011

Bądź jak Chris Niedenthal!

- Zachęcamy wszystkich, by przejrzeli domowe archiwa w poszukiwaniu zdjęć ze stanu wojennego - mówi Andrzej Mietkowski (polskieradio.pl). Na naszej stronie internetowej trwa konkurs zainspirowany historią najbardziej znanego zdjęcia z tamtych czasów.
Bądź jak Chris NiedenthalFot. Ireneusz Piotrowski

Konkurs "Bądź jak Chris Niedenthal" został zainspirowany historią najbardziej znanego zdjęcia z czasów stanu wojennego – mówi Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny portalu polskieradio.pl. – Chris Niedenthal na skrzyżowaniu Rakowieckiej i Puławskiej w Warszawie sfotografował żołnierzy na śniegu, grzejących ręce przy koksowniku, z tyłu stał SKOT, a w tle widać było kino Moskwa z plakatem ostatnio granego filmu "Czas Apokalipsy" – opowiada gość "Popołudnia z Jedynką". Zdjęcie, na którym właściwie wszystko było symboliczne, zrobiło furorę: trafiło na okładkę amerykańskiego Newsweeka. Po latach okazało się, że niemal identyczny kadr uchwycił Ireneusz Piotrowski, warszawski fotografik amator. – Zrobił go z tej samej klatki schodowej, aparatem Kijev, bo bał się, że mogą mu skonfiskować lepszy sprzęt, a potem schował negatyw tak dobrze, że znalazł go dopiero po ponad 20 latach – opowiada Mietkowski.

Okazuje się, że znakomite zdjęcia dokumentujące stan wojenny mogą, zapomniane, czekać w domowych archiwach. Andrzej Mietkowski zachęca, by ich poszukać i nadesłać na adres mailowy (historia@polskieradio.pl) lub korespondencyjny Polskiego Radia. Konkurs rozstrzygną dwaj fotograficy – Ireneusz Piotrowski i Chris Niedenthal. Nagrodą jest książka tego ostatniego z osobistym autografem.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

– Zdjęcia umieścimy w serwisie, który przygotowujemy specjalnie na 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (stanwojenny.polskieradio.pl), a fotogramy przekażemy Europejskiemu Centrum "Solidarności" w Gdańsku, które w 2014 roku ma być otwarte dla publiczności – zapowiada naczelny portalu polskieradio.pl.

Andrzej
Andrzej Mietkowski w studiu radiowej Jedynki

W okolicznościowym serwisie o stanie wojennym mają także znaleźć się nagrania z archiwów Polskiego Radia i innych europejskich rozgłośni, m.in. Radia Wolna Europa, BBC. Można będzie posłuchać, jak stan wojenny na gorąco komentowali wybitni Polacy na emigracji, np. Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Giedroyc. – Byłem w tym czasie w Paryżu. Polacy z samego rana, gdy tylko dotarła informacja, zgromadzili się pod pomnikiem Mickiewicza, stamtąd przeszliśmy pod polską ambasadę, by zaprotestować – wspomina Mietkowski.

W serwisie będzie też duży materiał o pułkowniku Kuklińskim, polskim wojskowym, który współpracował z amerykańskim wywiadem, przekazując informacje o przygotowaniach do stanu wojennego. – Liczymy też na pewien duży i ważny wywiad, ale to jeszcze niespodzianka – zapowiada Mietkowski.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(lu)

>>>Regulamin konkursu>>>Stan wojenny na zdjęciach