Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 04.01.2012

Ustawa refundacyjna osłabiła wizerunek rządu

Prof. Henryk Domański (socjolog): Gdyby rząd bardziej jednoznacznie, dobitnie próbował uzasadnić sens tej ustawy, to być może uniknąłby zarzutów o niekompetencję.
Henryk Domański w studiu JedynkiHenryk Domański w studiu Jedynki fot.W.Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Ustawa refundacyjna osłabiła wizerunek rządu
Czytaj także

– W tej chwili w społeczeństwie, wśród lekarzy, farmaceutów, sił uwikłanych w sprawę dominuje opinia, że rząd zrobił niekompetentną ustawę i w sposób niekompetentny ją wprowadził – stwierdził gość Jedynki.

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego zabrakło wyjaśnień ze strony Donalda Tuska. W opinii socjologa premier powinien podać lekarzom powody wprowadzenia ustawy. – Po to, żeby zaoszczędzić pieniądze – powinien powiedzieć premier; żeby Narodowy Fundusz Zdrowia nie płacił za coś, czego nie potrzebuje. Powinien powiedzieć, że chodziło o uszczelnienie systemu finansowania leków – tłumaczył Domański.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami środowiska lekarskiego i apelował do nich, aby traktowali recepty wystawiane przez lekarzy w ostatnich dniach jako ważne. Po spotkaniu podczas konferencji prasowej szef rządu zapewnił, że wpis na receptach: "Refundacja do akceptacji NFZ" nie ma żadnego znaczenia. Pieczątkę taką przystawia na receptach duża część lekarzy w proteście przeciwko obarczaniu ich odpowiedzialnością za sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony.

Według premiera Tuska, protest lekarzy spowodowały emocje związane z reformą, a nie argumenty merytoryczne. Szef rządu wyjaśnił, że głównym przesłaniem zmian w ustawie refundacyjnej było uszczelnienie systemu refundacji leków. Premier zapowiedział, że istota ustawy refundacyjnej nie może zostać zmieniona. Zdaniem Tuska protest lekarzy i jego forma jest nie do zaakceptowania, gdyż cierpi na tym bezpieczeństwo pacjentów. Odnosząc się do "potestu pieczątkowego", polegającego na przystawianiu przez lekarzy na receptach stempla: "Refundacja do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia", premier powiedział, że nie może być tak, iż jakaś grupa nie akceptuje obowiązującej ustawy, gdyż nie odpowiada ona jej interesom. Dodał, że nałożony na lekarzy obowiązek sprawdzania, czy pacjent jest ubezpieczony, to stały element polskiego prawa. Wyraził natomiast zrozumienie dla postulatu, by zawiesić system kar dla lekarzy w sytuacji, gdy nie można z całą pewnością stwierdzić, czy pacjent jest ubezpieczony.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(mb)