Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Gabriela Skonieczna 12.03.2012

Piłkarskie emocje dla niewidomych kibiców

Rusza w Polsce nowatorska usługa - audiodeskryptywny komentarz na żywo umożliwi śledzenie wydarzeń na stadionie niedowidzącym i niewidomym kibicom.
Piłkarskie emocje dla niewidomych kibicówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Piotr Pietraszek, audiodeskryber, jesteśmy po to aby uzupełnić to co niewidomi kibice słyszą
  • Michał Waszkiewicz, audiodeskrypcja zaczyna się już godzinę przed meczem
Czytaj także

W piątek jak informowało Radio Kraków pierwszy raz w Polsce, podczas piłkarskiego meczu Wisły Kraków z Lechem Poznań, udostępniony został sprzęt do audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących. Partnerem po stronie Wisły jest stowarzyszenie kibiców niepełnosprawnych i Fundacja "Otwarte Ramię Białej Gwiazdy". Projekt jest pilotażowy i jego inicjator, krzeszowickie biuro podróży, które jest właścicielem sprzętu - udostępnia go nieodpłatnie.

Euro 2012 dla wszystkich kibiców

Audiodeskrypcją będą objęte wszystkie mecze turnieju piłkarskich mistrzostw Europy. W poniedziałek w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe szkolenie wolontariuszy, którzy podczas wszystkich meczów komentować będą przebieg spotkań i przybliżać niepełnosprawnym kibicom atmosferę panującą na boisku i na trybunach stadionu. Seminarium szkoleniowe organizuje wspierana i finansowana przez UEFA europejska organizacja charytatywna CAFE (Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie).

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Audiodeskrypcja to specjalny komentarz z dodatkowymi informacjami dla osób, które nie mogą zobaczyć stadionu oraz tego, co się dzieje na murawie i na trybunach. Specjalnie przeszkoleni komentatorzy zapewnią dodatkową narrację, która opisuje wszystkie znaczące informacje wizualne, takie jak język ciała, wyraz twarzy, krajobraz, ruchy, ubrania, kolory i wszystko inne, co jest ważne w opisywaniu obrazu, miejsca, meczu, wydarzenia lub atmosfery.

Audiodeskrypcja coraz popularniejsza

Akcje na rzecz udostępnienia piłkarskiego widowiska wszystkim zainteresowanym mocno wspiera UEFA w ramach programu społecznego "Respect Inclusion - Piłka nożna bez barier". Podczas seminarium polscy wolontariusze spotkają się z austriackim ekspertem, dziennikarzem publicznej stacji ORF, a jednocześnie komentatorem audiodeskryptywnym Martinem Zwischenbergerem.

Austriak, wraz ze swym zespołem, przekaże uczestnikom warsztatów zgromadzone podczas poprzednich mistrzostw doświadczenia i wiedzę na temat specyfiki tego typu komentarza. Jak powiedział podczas pierwszego spotkania z wolontariuszami, po Euro 2008 w jego kraju tego typu usługa mocno się rozwinęła. Na stadionach piłkarskich objęte zostały nią już wszystkie mecze reprezentacji oraz rozgrywki ekstraklasy. Dotyczy to nie tylko futbolu - poprzez publiczne radio i telewizję komentarzem audiodeskryptywnym opatrywanych jest już około 20 procent imprez sportowych i kulturalnych.

Radio Kraków, PAP, gs