Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 18.11.2009

Finansowanie inwestycji samorządowych

Banki nie zmieniły swojej polityki finansowania sektora samorządowego

Unijne dotacje coraz szybciej napływają do Polski; do końca roku ma ich być 17 mld zł. W 2010 roku Polska wyda ze środków Unii 24–25 mld zł – wynika z planów resortu rozwoju. Polskie gminy i powiaty coraz skuteczniej wykorzystują unijne fundusze. Za pieniądze z Brukseli buduje się nowe drogi, oczyszczalnie ścieków, kanalizacje, ale też organizuje szkolenia podnoszące kwalifikacje urzędników. To właśnie jednostki samorządu terytorialnego są dziś najważniejszymi beneficjentami funduszy unijnych. O tym, w jaki sposób jednostki samorządu terytorialnego mogą dziś współfinansować swoje inwestycje z Anną Węgrzanowska z PKO Banku Polskiego rozmawia Justyna Golonko.


J.G.: Spowolnienie gospodarcze wpływa na wysokość przychodów samorządów w kraju, a żeby w pełni korzystać z unijnych środków muszą mieć one tzw. wkład własny i tu z pomocą mogą przyjść banki. Na jaką ofertę kredytową mogą dziś liczyć samorządy w bankach?

Anną Węgrzanowska z PKO Banku Polskiego: Faktycznie obecna sytuacja na rynku gospodarczym wpłynęła na spadek dochodów samorządów z tytułu PIT-u czy CIT-u, to spowodowało wzrost deficytów budżetach po stronie samorządów, a co za tym idzie większe zapotrzebowanie na pomoc ze strony sektora bankowego. Jeżeli chodzi o kredytowanie samorządów zdecydowanie kredyt, pożyczki są najpopularniejszym źródłem finansowania samorządów od wielu lat. Szybko można je pozyskać, dodatkowo jest tu łatwa i znana procedura. Wzrasta też zainteresowanie emisją obligacji komunalnych, coraz popularniejsze stają się też takie instrumenty jak: wykup wierzytelności, leasing , leasing zwrotny i realizowanie projektów w formule partnerstwa publiczno – prywatnego.

J.G.: Na skutek kryzysu finansowego nastąpiło ograniczenie akcji kredytowej w bankach. Czy banki zmieniły swoją politykę finansowania sektora samorządowego?

A.W.: Banki nie zmieniły swojej polityki finansowania wobec tego sektora. Sektor samorządowy zawsze był partnerem dużych instytucji finansowych. Partnerem, któremu oferowano nie tylko finansowanie ale też obsługę depozytową. Sektor ten jest stabilnym partnerem dla instytucji finansowych, dla banków.

J.G.: Co jeszcze jest ważne, co jeszcze powinny dziś wiedzieć samorządy przygotowując budżety i finansowanie inwestycji?

A.W.: Samorządy powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że sektor bankowy w wyniku zaistniałej sytuacji na rynku finansowym i sytuacji gospodarczej w kraju preferuje dziś proste finansowanie, raczej w stronę kredytów i emisji obligacji niż projektów realizowanych przez spółki celowe czy w partnerstwie publiczno – prywatnym. Takie projekty bowiem wymagają dużo dłuższego przygotowania na co często samorządy nie mają czasu w obliczu wykorzystania funduszy unijnych. Preferowane są także krótsze okresy zapadalności, kredyty o okresach do 10 lat są zdecydowanie tańsze niż kredyty przekraczające ten okres, czyli kredyty powyżej 10 - 15 lat.

A więcej o tym jak finansować swoje inwestycje w dobie spowolnienia gospodarczego samorządy mogą dowiedzieć się na organizowanych w całej Polsce przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji konferencjach. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się już w piątek w Kielcach.