Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 21.12.2009

ZUS dla Ciebie - Dlaczego warto płacić składki

Swoimi pieniędzmi większość osób nie lubi się dzielić. Niechętnie płacimy podatki czy składki na ZUS. Ale warto je płacić. Dlaczego?

Do końca nie wszyscy wiemy na co nasze środki trafiają:

"Nie wiem , chyba na nasze emerytury , renty - tak mi się wydaje"

"Nie za bardzo. Idą na nasze emerytury , na zdrowie"

"Na nasze ubezpieczenie...chyba zdrowotne"

"Nie korzystam z publicznej służby zdrowia tylko z prywatnej - tak , że tym bardziej nie do końca wydaje mi się to sensowne "

Warto sobie uzmysłowić co dostajemy w zamian za opłacanie składek, bo niebezpieczeństw czyha na nas wiele - przekonuje Wojciech Andrusiewicz z ZUS.

Wojciech Andrusiewicz:

Są to nie tylko zagrożenia jak wypadek przy pracy, choroba czy też niezdolność do pracy. Takim zagrożeniem jest także nasza śmierć, w przypadku której na przyszłość musimy zadbać o to żeby nasz rodzina miała za co żyć.

Niestety część z nas traktuje opłacanie składek jako dolegliwy obowiązek:

"Wydaje mi się, że każdy niechętnie to płaci - wiadomo nikt nie lubi płacić więc ja nie jestem tutaj wyjątkiem. Ale trzeba"

"Płacę bo nie mam wyjścia, niestety"

"Płacę niechętnie bo niechętnie wydaję pieniądze"

I gdyby każdy z nas miał wybór - płacić czy nie płacić składek sporo osób wybrałoby tę drugą możliwość. Tylko co w sytuacji gdy nagle na przykład stracimy zdolność do pracy ?

Wojciech Andrusiewicz:

Wszyscy solidarnie musimy ponieść jakieś koszty, żeby się zabezpieczyć przed wszelkimi zagrożeniami. Jeżeli byłyby to ubezpieczenia dobrowolne pewnie część naszego społeczeństwa nie przystąpiłaby do nich. Państwo zaś - tak jak i wiele państw europejskich -- działa na zasadzie odpowiedzialności państwa za obywatela. Więc jeżeli którykolwiek z obywateli nie przystąpiłby do tego ubezpieczenia, potem wszyscy ci, którzy do niego przystąpili musieliby ponieść konsekwencje nieprzystąpienia jednego z obywateli systemu ubezpieczeń społecznych"

Czyli za taką osobę płacilibyśmy wszyscy. Oczywiście to, że płacimy składki nie oznacza, że automatycznie skorzystamy z takiego świadczenia. Przecież nie każdy z nas przejdzie na rentę. Ale tak działają praktycznie wszystkie powszechne rodzaje ubezpieczeń.

Wojciech Andrusiewicz:

To jest parwie tak jak z ubezpieczeniami samochodów. Wszyscy się ubezpieczamy bo przecież ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jednak nie każdemu z nas przyjdzie z tego korzystać bo nie każdy ulegnie wypadkowi na drodze, tak jak i nie każdy straci zdrowie szybko. Wszyscy więc płacimy zabezpieczając się na przyszłość.

I jak pokazują przykłady państw z dobrze rozwiniętym systemem ubezpieczeń społecznych - w takich krajach żyje się lepiej.

Wojciech Andrusiewicz:

System ubezpieczeń połecznych nie jest wymysłem Polaków. System zabezpieczenia społecznego obowiązuje w każdym rozwiniętym kraju. W krajach nad wyraz rozwiniętych dobrze działający system zabezpieczenia społecznego jest gwarantem życia na w miarę wysokim poziomie społeczeństwa. Należy też podać przykłady państw, w których systemu zabezpieczenia społecznego nie ma, np. nowe państwo jakim jest Kosowo gdzie system zabezpieczenia społecznego nie funkcjonuje. Nie funcjonuje też system emerutur, rent i zasiłków pogrzebowych. Każda osoba niezdolna do pracy jest na utrzymaniu swojej rodziny.

W Polsce dzięki opłacaniu składek takiej sytuacji unikniemy.

***Audycja powstała we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych***