Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 28.12.2009

ZUS dla ciebie : Emerytury pomostowe

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 roku, po osiągnięciu co najmniej 55 lat - w przypadku kobiety i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzny. Pracownik musi przy tym spełnić określone warunki.

Wiesława Lempska z centrali ZUS w Warszawie:

- Pracownik musi mieć okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat , musi mieć również okres składkowy i nieskładkowy: co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Nowe wykazy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wprowadziła ustawa z 19 grudnia 2008 roku.
A jak podkreśla szefowa resortu pracy, minister Jolanta Fedak, zmiany wymusiło samo życie:

- W systemie rozporządzenia z 1983 roku były umieszczone takie zawody, które dzisiaj absolutnie nie mają racji bytu, aby mogły być kwalifikowane do zawodów szczególnych np. operatorzy monitorów komputerowych. Teraz wszyscy są operatorami monitorów komputerowych no i przecież nie będziemy dzieciom, które siedzą przy tych monitorach najdłużej, dawać emerytur.

W nowej ustawie sprecyzowane zostały również wymagania dotyczące okresu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - zaznacza Wiesława Lempska:

Taka osoba musi posiadać przed dniem 1 stycznia 1999 roku chociażby jeden dzień wykonywania takiej pracy, określony według starych przepisów według starych przepisów z 7 lutego 1983 roku, oraz może to być praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymieniona w ustawie pomostowej w dwóch nowych załącznikach zawierających wykazy prac obowiązujących od 1 stycznia 2009 roku. Również po 31 grudnia 2008 roku osoba taka musi wykonywa właśnie taką pracę , ale już wymienioną w ustawie pomostowej.
I wreszcie ostatnim warunkiem przyznania prawa do emerytury pomostowej jest rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli natomiast osoba pobierająca emeryturę pomostową zdecyduje się na podjęcie działalności objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, z której będzie osiągać przychody, musi się liczyć z zawieszeniem tej emerytury lub zmniejszeniem jej wysokości.

Zdarzają się jednak wątpliwości, co do praw przysługujących z tytułu pracy w szczególnych warunkach - taki problem ma nasz słuchacz:

- Pracowałem w szczególnych warunkach, wiem, że niestety nie przysługuje mi emerytura pomostowa , bo nie spełniam wszystkich warunków ale czy należy mi się za to jakie świadczenie?

Okazuje się, że w tym wypadku możliwa jest wypłata rekompensaty. Kto dokładnie może na nią liczyć? - wyjaśnia Wiesława Lempska:

Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, który urodził się po 31 grudnia 1948 roku, jeżeli przed dniem 1 stycznia 2009 roku, wykonywał przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ta rekompensata będzie przyznawana do emerytury powszechnej.