Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 29.12.2009

ZUS dla ciebie - świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli

Od 1 lipca 2009 obowiązują przepisy ustawy z 22 maja o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Prawo do takiego świadczenia przysługuje nauczycielom, wychowawcom a także innym pracownikom pedagogicznym, zatrudnionym w określonych placówkach.

Komu przysługuje prawo do takiego świadczenia wyjaśnia Wiesława Lempska z centrali ZUS w Warszawie:

- Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje nauczycielom, wychowawcom a także innym pracownikom pedagogicznym, którzy są zatrudnieni w takich placówkach, jak: przedszkola i szkoły publiczne i niepubliczne, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i teraz to świadczenie kompensacyjne może być przyznane, ale tylko takiemu nauczycielowi, który ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie pozostawał w stosunku pracy właśnie w tych jednostkach oraz takiemu, który nie pozostawał w ogóle w zatrudnieniu po rozwiązaniu stosunku pracy.

Ale pierwszym warunkiem otrzymania takiego świadczenia jest osiągnięcie określonego wieku - tłumaczy nasza ekspertka:

- Wiekiem określonym do przejścia na świadczenie kompensacyjne do roku 2014 dla obu płci jest to ten sam wek – 55 lat, natomiast od 2015 roku będzie to wiek kroczący: inny dla mężczyzn a inny dla kobiet. Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne nauczyciel musi posiadać okres składkowy i nieskładkowy, który wynosi 30 lat ogółem ale w tych 30 latach musi mieć co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej w wymiarze co najmniej ½ etatu obowiązkowego wymiaru zajęć.

Bardzo ważnym warunkiem jest rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy w wymienionych wcześniej placówkach, ale prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje również nauczycielowi, którego szkoła uległa np. likwidacji lub innym zmianom organizacyjnym. Warto przy tym pamiętać, że świadczenie kompensacyjne nie jest świadczeniem dożywotnim - podkreśla Wiesława Lempska:

Prawo do świadczenia kompensacyjnego ustaje z dniem poprzedzającym osiągnięcie przez daną osobę odpowiedniego powszechnego wieku emerytalnego: dla kobiet: 60 lat, dla mężczyzn: 65 lat.

Niemniej , wielu nauczycieli po odejściu ze swojej szkoły chciałoby jeszcze dalej popracować - tak jak nasza słuchaczka:

- Mam świadczenie kompensacyjne ale chciałbym jeszcze popracować w szkole i nie wiem, czy mogę? Czy grozi mi to utratą świadczenia?

Niestety, w razie podjęcia pracy w szkole, prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu i to bez względu na wysokość osiąganego przychodu. Można jednak podjąć inną pracę, która nie musi powodować takich skutków, wyjaśnia Wiesława Lempska:

Jeżeli taka osoba osiąga przychód, który nie przekracza 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia , wówczas jej świadczenie będzie wpłacane w całości, natomiast, jeżeli ten przychód będzie wynosił powyżej 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, wtedy świadczenie kompensacyjne zostanie zawieszone na czas osiągania tego przychodu.