Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 15.12.2009

ZUS dla Ciebie – ulgi dla przedsiebiorców

Od 1 lipca za niektórych pracowników pracodawcy nie muszą opłacać składek na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Aby z takiej ulgi skorzystać muszą być jednak spełnione określone warunki - wyjaśnia Bernard Jaroszewicz z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Bernard Jaroszewicz: Zwolnienie to dotyczy osób, które ukończyły 50 lat, te osoby muszą też spełnić dodatkowe warunki. Nawiązanie umowy o pracę, musi nastąpić nie wcześniej niż z dniem 1 lipca 2009 roku. W okresie 30 dni poprzedzających dzień nawiązania stosunku pracy pozostawały te osoby w ewidencji bezrobotnych w powiatowych urzędzie pracy.


Za te osoby pracodawca może nie płacić składek przez rok, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu przez nich umowy o pracę. Zwolnienie dotyczy tylko osób pracujących na etacie.

Bernard Jaroszewicz:
Zwolnienie to przysługuje w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy więc osób, które wykonują prace na podstawie innych umów np. umowy zlecenie.

Pracodawcy chętnie korzystają z tych udogodnień, bo po prostu oszczędzają pieniądze, a doświadczony pracownik jest bardzo cenny.

Bernard Jaroszewicz: W swojej firmie zatrudniam dwie osoby za które nie musze płacić składek na Fundusz Pracy. Te dwie panie są po 50 – tce i zatrudniliśmy je kilka miesięcy temu, wcześniej były one bezrobotne. Zawsze to są jakieś dodatkowe pieniądze, które jednak zostają w firmie. To jest bardzo dobre rozwiązanie, bo osoby takie maja już kilkunastoletnie staż pracy i są wykwalifikowane. Bardziej im zależy też na utrzymaniu tej pracy niż osobom młodym.


Jest jeszcze druga grupa pracowników, za których też nie trzeba płacić składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - przypomina Bernard Jaroszewicz z ZUS-u.

Bernard Jaroszewicz: Zwolnienie to przysługuje również w stosunku do kobiet, które ukończyły 55 lat lub w stosunku do mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. W tym przypadku zwolnienie odnosi się nie tylko do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także do osób zatrudnionych na podstawie innych umów np. umowy zlecenia, czy też osób, które prowadzą działalność gospodarczą.

A zatem podsumowując składek można nie odprowadzać przez rok za pracowników po 50-tym roku życia, którzy nawiązali stosunek pracy nie wcześniej niż 1 lipca bieżącego roku, przez ostatnie 30 dni byli zarejestrowani, jako bezrobotne i mają umowę o pracę. Druga grupa uprzywilejowanych pracowników to kobiety po 55 roku życia i mężczyźni po 60-tym.

***Audycja powstała we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych***