Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 14.01.2010

Na czym polega usługa cash back?

Usługa cash back daje możliwość wypłaty gotówki w wybranych punktach handlowo-usługowych w momencie, kiedy płacimy kartą debetową za towary lub usługi.

Coraz częściej sięgamy po plastikowe pieniądze. Według danych NBP, dziś w portfelach Polacy mają już około 32 milionów „plastików”. Około połowa z nas korzysta z karty debetowej płacąc za zakupy w sklepie co najmniej raz w tygodniu. Natomiast do wypłacania pieniędzy z bankomatu około 40 proc. z nas używa karty nawet kilka razy w miesiącu. Okazuje się, że plastikowa karta przydaje się także wtedy, kiedy w okolicy nie ma bankomatu. W kraju w wielu miejscach funkcjonuje już tzw. system cash back.


Usługa cash back daje możliwość wypłaty gotówki w wybranych punktach handlowo-usługowych w momencie kiedy płacimy kartą debetową za towary lub usługi. Maksymalnie możemy wypłacić w taki sposób 200 złotych – tłumaczy Michał Macieżyński ekspert portalu Bankier.pl. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, nie trzeba szukać bankomatu, można szybko wykonać dwie czynności: opłacić zakupy i wypłacić pieniądze

Z usługi tej skorzystamy w wielu supermarketach, sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, hotelach oraz punktach handlowo-usługowych– wszędzie tam szukajmy nalepki z napisem usługa cash back.

Cash back jest jednak obciążony prowizją, najczęściej wynosi ona od 0,5 do 1 zł. Czasem jednak, jak dodaje Michał Macieżyński bardziej opłaca się skorzystać z usługi cash back niż z bankomatu należącego do innego banku, gdzie prowizja za wypłacenie gotówki zazwyczaj jest znacznie wyższa.

Jest jeszcze inna usługa także o nazwie cash back - coraz więcej banków zwraca swoim klientom 1% od każdej transakcji bezgotówkowej i płatności internetowej wykonanej kartą.


Justyna Golonko