Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 21.01.2010

Różne stawki opłat za użytkowanie wieczyste garaży

Wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynika z wartości danej nieruchomości oraz ustalonej przez ustawę stawki, która jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana

Użytkownicy wieczyści z Warszawy nie mają powodów do zadowolenia - zapłacą nawet o 400-500 proc. więcej za użytkowanie wieczyste gruntów pod domami i blokami. Podwyżki wynikają z aktualizacji wycen nieruchomości, jakie przeprowadzają poszczególne dzielnice.

Zdarza się, że nowy operat szacunkowy, czyli opracowanie dotyczące stanu nieruchomości miasto sporządza po kilku, a nawet kilkunastu latach. W takich przypadkach dochodzi do drastycznego wzrostu stawek. Opłaty za użytkowanie wieczyste ustalane są przez właściciela gruntu, a właścicielem gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste jest gmina bądź skarb państwa, w zależności od tego do kogo ten grunt należy.

Wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynika z wartości danej nieruchomości oraz ustalonej przez ustawę stawki, która jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana – tłumaczy Joanna Rewkowska z Kancelarii Olejniczak and Partners. Stawka za użytkowanie wieczyste lokalu mieszkalnego, który jest posadowiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste wynosi 1 proc. Stawka za komercyjne nieruchomości natomiast wynosi 3 procent.

A co z garażem? Ustawa o gospodarce nieruchomościami wymienia pewne cele na które są przeznaczone nieruchomości np. dotyczące mieszkań czy obiektów sakralnych. Inne cele na które są przeznaczone nieruchomości nie są wymienione w tej ustawie i jest dla nich przyjęta ogólna stawka 3 procent ceny gruntu. Garaż wolnostojący będzie więc także podlegał tej stawce 3- procentowej.

Inaczej jednak rzecz ma się z garażem podziemnym, bo tutaj trzeba patrzeć na to jakie jest główne przeznaczanie gruntu na którym posadowiony został ten budynek. Zdaniem Joanny Rewkowskiej jest to cel mieszkalny, wiec taki garaż z którego prawem jest związany udział w tym gruncie będzie oprocentowany tak jak mieszkanie, czyli 1 procent.


A jeśli ktoś uważa, że stawki za użytkowanie wieczyste zostały zawyżone, to ma prawo złożyć odwołanie w tej sprawie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 30 dni od otrzymania pisma o zmianie dotychczasowej opłaty.


Justyna Golonko