Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 25.03.2010

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność i czy warto?

Własność jest silniejszym prawem niż użytkowanie wieczyste. Co więcej, prawo użytkowania wieczystego jest prawem terminowym i po upływie jego okresu prawo to wygasa.

Użytkownicy wieczyści mieszkajacy w Warszawie ale też innych dużych aglomeracjach miejskich zapłacą nawet trzy - cztery razy więcej niż dotychczas za użytkowanie wieczyste gruntów pod domami i blokami. Podwyżki wynikają z aktualizacji wycen nieruchomości, jakie przeprowadzają poszczególne dzielnice szukając oszczędności. Może więc warto zastanowic się nad tym czy nie lepiej przekształcić użytkowanie wieczyste we własność - wtedy unikniemy w ogóle konieczności uiszczania opłat rocznych związanych z użytkowaniem.

Z wnioskiem o przekształcenie może wystąpić przede wszystkim osoba fizyczna, a także osoba prawna, będąca użytkownikiem wieczystym nieruchomości, co do zasady, zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych.

Wniosek o przekształcenie składa się do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu, jeżeli użytkowanie wieczyste jest ustanowione na nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, a jeżeli nieruchomość jest własnością gminy, powiatu czy województwa, wniosek składa się odpowiednio do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu lub zarządu województwa. Organy te wydają decyzję w sprawie przekształcenia prawa użytkowania- tłumaczy Joanna Rewkowska z Kancelarii Olejniczak and Partners.

Osoba, która nabyła w drodze przekształcenia własność nieruchomości zobowiązana jest do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Opłata jest swojego rodzaju ceną za nabycie prawa własności.

Wnioskodawca może skorzystać również z bonifikaty od opłaty za przekształcenie a wysokości tych bonifikat są różne. Warto zasięgnąć informacji w urzędzie organu wydającego decyzję, a nawet z pomocy doradcy prawnego, czy czasem nie przysługują nam bonifikaty od opłaty za przekształcenie. Może się bowiem okazać, że możemy skorzystać z bonifikaty co spowoduje, że takie przekształcenie będzie stosunkowo tanie.

Justyna Golonko