Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.07.2010

Praca w niedziele może zostać zakazana

Nad takimi przepisami pracuje parlament Europejski. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że ponad 27 proc. zatrudnionych w UE pracuje przynajmniej w jedną niedzielę w miesiącu, a 8 procent w każdą.

Nad takimi przepisami pracuje parlament Europejski. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że ponad 27 proc. zatrudnionych w UE pracuje przynajmniej przez jedną niedzielę w miesiącu, a 8 proc ent w każdą niedzielę.

Wprowdzenie takich przepisów - ostro krytykują pracodawcy.

- Tak daleko idąca zmiana oznaczałaby w jednym tylko kraju - w Polsce - utratę prawdopodobnie kilkuset tysięcy miejsc pracy i spowodowala kilkumiliardowe straty budżetowe - mówi Jacek Adamski z PKPP "Lewiatan".

Z wyliczeń organizacji wynika, że gdyby zakazać w niedzielę jedynie handlu detalicznego straty budżetowe przekroczyłyby miliard złotych a liczba nowych bezrobotnych przyrosłaby o 70 tysięcy.

W Europie pracuje w niedzielę przynajmniej 1/ 4 przemysłu.

- O ile nie można wstrzymać proudukcji w hucie czy rafinerii, o tyle na przykład branża motoryzacyjna musiałaby zrezygnować z produkcji samochodów w niedzielę. W wyniku wprowadzenia zakazu ucierpiałyby również centra usług biznesowych, chociażby informacja telefoniczna, infolinie sieci komówrkowych czy banków . Obecnie z usług tego typu linii można korzystać każdego dnia i o dowolnej porze. - zwraca uwagę Jacek Adamski. - Z drugiej strony - wskazuje ekspert - taki zakaz łatwo obejść : eksportując stanowiska pracy na przykład na Ukrainę czy do Indii.

Niektóre z europejskich krajów, które wprowadziły zakaz handlu w niedzielę zaczyna się z tego wycofywać. W Niemczech gdzie zakaz handlu wprowadzono w kilku landach dozwolono np. handel w niektóre niedziele roku. Najpierw takich pracujących niedziel było 4 , w tej chwili jest już 12 a w regionach turystycznych jeszcze więcej.

Pracodawcy mają nadzieję, ze zakazu pracy w niedzielę nie uda się przeforsowac. - Gospodarka w Europie potrzebuje teraz więcej a nie mniej pracy - po to aby przezwyciężyć kryzys - podkreśla Jacek Adamski.

Apel o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy podpisało już wielu europosłów. Jeśli ich propozycja miałaby stać się prawem to krajom UE będzie jeszcze trudniej konkurować z szybko rozwijającymi się gospodarkami Azji i Ameryki Południowej.