Logo Polskiego Radia
Jedynka
Krzysztof Rzyman 06.10.2010

Jedynkowe Centrum Informacji Gospodarczej - Finanse samorządów

"Wiedzieć znaczy zarabiać" taki jest wspólny tytuł 16 konferencji odbywających się we wszystkich polskich województwach poświęconych rozwiązaniom usprawniającym zarządzanie finansami samorządów.
Jedynkowe Centrum Informacji Gospodarczej - Finanse samorządów SXC
Posłuchaj
  • Wiedzieć czyli zarabiać -konferencje poświęcone rozwiązaniom usprawniającym zarządzanie finansami samorządów.
Czytaj także

"Wiedzieć znaczy zarabiać" taki jest wspólny tytuł 16 konferencji odbywających się we wszystkich polskich województwach poświęconych rozwiązaniom usprawniającym zarządzanie finansami samorządów. A te muszą dbać o swoje kasy, bo jak mówił niedawno Minister Finansów ich długi to spory problem dla deficytu sektora finansów publicznych, który trzeba rozwiązać. Z Maciejem Małkiem redaktorem naczelnym kwartalnika "Europejski Doradca Samorządowy" rozmawia Krzysztof Rzyman.

K.Rz.: Jeżeli zostanie zrealizowany plan Ministra Rostowskiego, który chce ograniczyć zadłużanie się samorządów, stan ich finansów może się pogorszyć. A jaka jest ich sytuacja dzisiaj?

Maciej Małek: -Nie jest ani tak zły, jak donoszą o tym media, ani tak dobry, jak chciałyby same samorządy. Od dwóch lat, a więc od momentu spowolnienia gospodarczego, znacząco spadły dochody z tytułu podatku PIT i CIT, jednocześnie na ten okres przypada apogeum inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w oparciu o środki unijne. Stąd samorządy zadłużają się do poziomu, który oznacza zbliżanie się do zastrzeżonego ustawą progu 60 proc. planowanych dochodów.

K.Rz.: Dużo inwestycji realizowanych jest ze środków unijnych, takie inwestycje najczęściej wymagają także partycypacji samorządów, te się zadłużają, mogą także emitować obligacje na rynku Catalyst, korzystają z tego?

Maciej Mołek: -Bardzo wiele samorządów debiutowało już na nowym rozwijającym się rynku Catalyst, przy czym, partnerami tych emisji są, tak duże banki, jak i małe banki regionalne, spółdzielcze od lat współpracujące z samorządami. Oznacza to nową jakość dlatego, że samorządy nie wyzbywając się swojej własności, pozyskują nowe źródła finansowania, choć w perspektywie trzeba będzie szukać takich rozwiązań, które w UE są już standardem, myślę tu o Partnerstwie Publiczno Prywatnym.

K.Rz.: A takie projekty się udają PPP? jakie możemy wymienić jako sukces?

Maciej Mołek: -Rozmawiamy w Warszawie, więc wymienię, że tylko gmina podwarszawska Lesznowola ma za sobą dwie realizacje. Uruchomiono Ośrodek Terapii Zajęciowej dla osób dotkniętych autyzmem, a jeszcze wcześniej zrealizowano filię biblioteki z dostępem do infrastruktury i Centrum Usług Społecznych przy czym, co ciekawe, obie nie były dokonywane w oparciu o ustawę specjalnie dedykowaną PPP, tylko w oparciu o Kodeks Cywilny.

K.Rz.: Samorządy, aby podreperować swoje finanse, powinny też odzyskiwać długi. Pomaga w tym znowelizowana ustawa o informacji gospodarczej, daje wymierne efekty?

Maciej Mołek:
-Te programy pozwalają w drodze miękkiej windykacji efektywnie odzyskiwać środki. Kwoty liczone są w milionach złotych, gros samorządów podpisało już umowy z BIG-iem. Dość powiedzieć, że taka umowa to jest koszt rzędu 1 zł plus 22 proc. VAT natomiast odzyskane środki idą w dziesiątki milionów złotych.



Audycja powstała we współpracy z Centrum Inforamcji Gospodarczej www.cigi.pl