Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 16.12.2010

Ludzie nauki - "Alfabet myśli ludzkich"

Rozmowa z prof. Anną Wierzbicką, twórczynią uniwersalnego języka elementarnego, który jest wspólny dla wszystkich języków.
Ludzie nauki - Alfabet myśli ludzkichźr.PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Anna Wierzbicka
Czytaj także

- Rozmowa z prof. dr hab. Anną Wierzbicką (z Australian National University - Canberra) - Laureatką Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2010 (tzw. Polskiego Nobla) w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za stworzenie teorii naturalnego metajęzyka semantycznego oraz odkrycie zbioru znaczeń elementarnych wspólnych dla wszystkich języków.

Profesor Wierzbicka z Australijskiego Narodowego Uniwersytetu w Canberze posiada imponujący dorobek naukowy, znany na całym świecie. Jej publikacje zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. rosyjski, czeski, kataloński, niemiecki, japoński i francuski. Jest autorką ponad dwudziestu książek własnych i współautorskich opublikowanych w najlepszych wydawnictwach naukowych na całym świecie.

Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostało uhonorowane stworzenie przez prof. Annę Wierzbicką nowatorskiej teorii języka i myślenia znanej pod nazwą "naturalnego metajęzyka semantycznego" (z ang. natural semantic metalanguage - NSM), zainicjowanej w Polsce, a rozwijanej od wielu lat w Australii wspólnie z australijskim lingwistą prof. Cliffem Goddardem. Teoria ta znalazła szerokie zastosowanie w antropologii, psychologii, badaniach kulturowych, lingwistyce, filozofii języka, teoriach komunikacji międzykulturowej.

Teoria naturalnego metajęzyka semantycznego opiera się na założeniu, że za całą różnorodnością języków i kultur kryje się ograniczony zasób słów prostych i uniwersalnych, który Leibniz określił mianem "alfabetu myśli ludzkich".