Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 21.01.2014

Dach Afryki zdobyty. Uczestnicy wyprawy "Szpik na szczyt" weszli na Kilimandżaro

W wyjątkowej ekspedycji brały udział osoby, które wygrały z białaczką, dawcy szpiku, lekarze oraz wolontariusze. Zorganizowała ją Fundacja Przeciwko Leukemii, a radiowa Jedynka jest jej medialnym patronem.
Wyprawa Szpik na szczyt zakończona sukcesemWyprawa "Szpik na szczyt" zakończona sukcesem!Tomasz Kobielski/www.adventure24.pl

W wyprawie brała też udział dziennikarka radiowej Jedynki Nina Karczmarewicz, która znalazła się  w ekipie zdobywców Kilimandżaro.

Karczmarewicz wyjaśniła w rozmowie z Karoliną Rożej, że atak góry rozpoczął się w poniedziałek przed północą. - Było bardzo ciężko, szliśmy całą noc. Odczuwalna temperatura wynosiła ok. minus 15 stopni Celsjusza. Na szczęście nie było wiatru - powiedziała wyczerpana wspinaczką, ale szczęśliwa Karczmarewicz.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja pierwsza z wysokości 3 600 metrów >>>

Zdobywcy Kilimandżaro zeszli już do obozu położonego na wysokości 4550 metrów. Mają dla siebie dwie godziny snu. Następnie czeka ich zejście do kolejnego obozu. Dopiero tam będą świętować sukces wyprawy.

Wyprawa "Szpik na szczyt" - relacja druga z drogi do ostatniego obozu >>>

Wyprawie "Szczyt na szpik" przewodzi alpinista Tomasz Kobielski, a pomysłodawczynią jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska, która również jest dawczynią szpiku kostnego. Jej celem było zdobycie najwyższego szczytu Afryki (5 895 m n.p.m.) oraz zwrócenie uwagi na problemy osób chorych na białaczkę. Cała ekspedycja ma się zakończyć 26 stycznia.

/

Wyprawie, oprócz radiowej Jedynki patronuje senator, profesor transplantolog Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Martyna Wojciechowska: wyprawa "Szpik na Szczyt" to ewenement na skalę świata >>>

tj