Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 18.02.2014

Walka z bólem. Jedna recepta dla wszystkich nie istnieje

Człowiek może znieść bardzo dużo. W zasadzie nie ma granicy wytrzymałości na ból. - Natomiast są już dostępne leki, które pozwalają normalnie funkcjonować z bólem przewlekłym - powiedziała w radiowej Jedynce Dorota Kaniewska z Koalicji na Rzecz walki z Bólem.
Walka z bólem. Jedna recepta dla wszystkich nie istniejeGlow Images/East News

Z medycznego punktu widzenia ból jest doznaniem związanym z potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Ostry ból ostrzega, że coś dzieje się w organizmie, natomiast przewlekły oznacza, że mamy już do czynienia z chorobą.

Z powodu przewlekłego bólu cierpi w Polsce nawet 200 tys. osób. Na normalnie funkcjonowanie pozwoliłoby im dobrze ustawione leczenie. Niestety w kolejce do specjalisty trzeba czekać miesiącami. Zdarza się też, że lekarze nie mają wiedzy na temat dostępnych leków. - Sama musiałam prosić swoją anestezjolog o ich zmianę - wyjaśniała Kaniewska. W jej przypadku chodziło o opiody. - Ludzie uważają, że można się od nich uzależnić, że są to leki narkotyczne. To nieprawda. Przy bólu przewlekłym te leki pomagają normalnie funkcjonować. Trzeba ludzi uświadamiać, że uzależniają tylko narkotyki brane z innych pobudek - zaapelowała Kaniewska.

Polecamy nasz serwis dotyczący zdrowia >>>

Pacjenci z przewlekłym bólem trafiają zwykle do specjalistycznej poradni. W 70-80 proc. przypadków kończy się to na terapii tabletkami. Jest też metoda zabiegowa, która dla niektórych pacjentów, szczególnie onkologicznych, może być pierwszym wyborem. - Polega na blokowaniu niektórych nerwów alkoholem lub prądem o wysokiej częstotliwości - wyjaśnił dr Jarosław Leś z Poradni Leczenia Bólu Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jej efekt może trwać tygodnie, a nawet miesiące.

Jakie są inne metody walki z bólem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

tj/ag