Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 07.03.2014

Kiedy i dlaczego warto sporządzić testament?

Po co spisywać testament, skoro istnieje dziedziczenie ustawowe? Czy ma to jakiś sens? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z prawnikiem.
Kiedy i dlaczego warto sporządzić testament? Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat testamentu (Cztery pory roku/ Jedynka)
Czytaj także

Mecenas Bartosz Bator wyjaśnia, że w przypadku, gdy nie zostawimy testamentu, dziedziczą nasi najbliżsi krewni i dzieci. - Ten schemat jest bardzo przejrzysty i rozpisany w kodeksie, więc jeśli nie chcemy go zmieniać, to nie musimy pisać testamentu. Dobrze jest to zrobić w sytuacji, gdy w inny sposób, niż ten ustawowy, chcemy rozporządzić swoim majątkiem - tłumaczy gość Jedynki.
Bywają sytuacje, w których rodzice chcą ustalić dziedziczenie w innych proporcjach, bądź zapisać swój majątek osobom, z którymi nie łączą ich więzy krwi - wówczas taki dokument jest niezbędny. W przypadku np. dwójki dzieci i dwóch mieszkań, stają się oni po śmierci rodziców współwłaścicielami obu nieruchomości.
- Jeśli już się zdecydujemy na spisanie testamentu, to mamy kilka możliwości: najprostszą formą jest własnoręczne spisanie naszej ostatniej woli, opatrzonej datą i podpisem. Nie może on być napisany na maszynie bądź komputerze z podpisem autora, bo sprawia to, że nie mamy do czynienia z ważnym testamentem - mówi prawnik. Inną formą testamentu jest dokument notarialny.

Jak należy napisać testament, by był on ważny? Na co szczególnie zwraca uwagę prawnik? Czy można zmienić ostatnią wolę? Posłuchaj całej rozmowy.
"Cztery pory roku" prowadził Roman Czejarek.
sm, pg