Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 27.03.2014

Bądź czujny. W internecie możesz stracić tożsamość

Karze pozbawienia wolności do 3 lat podlega każdy, kto podszywając się pod inną osobę wykorzystuje jej wizerunek lub dane osobowe w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej.
Bądź czujny. W internecie możesz stracić tożsamość GlowImages/EastNews
Posłuchaj
  • Ekspert komputerowy Andrzej Pająk o zabezpieczeniach w internecie (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Tyle stanowi prawo. A jak jest w praktyce? Jak chronić się przed osobami, które w internecie podszywają się pod nas zakładając np. profile lub podpisują się naszym imieniem i nazwiskiem pod postami i komentarzami? Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko takich sytuacji?

Każdy użytkownik mediów elektronicznych i portali społecznościowych powinien używać programu antywirusowego, programu zabezpieczającego połączenia i przede wszystkim zamieszczać treści w internecie z rozsądkiem. - Na pewno odbije się na mnie jeśli na swoim profilu podam informacje o wieku, datę urodzenia, numer PESEL oraz telefonu i upowszechnię tę wiadomość - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Pająk z magazynu "Chip".

Tymczasem aż dziewięciu na dziesięciu polskich internautów podało w sieci swoje imię, nazwisko i datę urodzenia. Niektóre serwisy społecznościowe nawet ich od nas wymagają. - Ma to też dobre strony, bo rejestracja daje potem możliwość dochodzenia swoich praw. Poprzez formularze interwencyjne możemy domagać się usunięcia wpisu niezgodnego z prawdą, który narusza nasze dobra osobiste - tłumaczył gość audycji "Cztery pory roku". Zwykle zajmuje to dużo czasu. Jeśli jednak tego nie zrobimy to treści pozostaną w sieci na zawsze.

Zobacz też: legalna kultura w internecie >>>

Dlatego trzeba dobrze przemyśleć jakie dane i gdzie udostępniamy. I nie chodzi nawet o to, że po informacje sięgnie ktoś złośliwy. W sieci krążą bowiem też roboty, które rozpoznają, że np. ciąg cyfr może być numerem telefonu. Przechwycone przez nie informacje, mogą trafić do wyspecjalizowanego programu i być dalej upowszechniane.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

tj/asz