Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 28.04.2014

"Dozwolona krytyka" sposobem na nieuczciwego pracodawcę

- Jej granice są bardzo cienkie, ale pracownik może zgłaszać potrzebę, żeby pracodawca przestrzegał przepisów prawa pracy. Oprócz zwracania uwagi, choćby i do inspekcji pracy, nic więcej nie można jednak zrobić, bo sam przepis nie powoduje prawa do roszczenia - mówiła w Jedynce adwokat Katarzyna Tryniszewska.
Dozwolona krytyka sposobem na nieuczciwego pracodawcęGlow Images/East News

Ekspert przyznała, że skarga do inspekcji pracy też nie daje pewności, że prawa pracownicze zostaną wyegzekwowane. - Instytucja ta nie ma bowiem instrumentów, by zmusić pracodawcę do określonego zachowania; może jedynie wydawać zalecenie, że pracodawca ma obowiązek do tego czy tamtego - wyjaśniła w "Czterech porach roku" Katarzyna Tryniszewska.

Podstawy do wystąpienia z tzw. dozwoloną krytyką daje pracownikom Kodeks pracy. - Od zawsze istnieje w nim przepis, że pracodawca w miarę posiadanych środków, ma obowiązek zaspokajać potrzeby socjalne, bytowe i kulturalne swoich pracowników - podkreślała adwokat. Jednak przekroczenie dozwolonej krytyki, jak przestrzegała mecenas, może się zakończyć  wypowiedzeniem umowy o pracę.

Zdaniem gościa Jedynki na korzyść, z punktu widzenia pracowników, zmienia się w Polsce psychologia pracy. - Polscy pracodawcy coraz częściej są pod wpływem dobrej mody z zagranicy, by stwarzać w pracy domowe miejsce, w którym pracownik będzie chciał zostawać i być wydajny - powiedziała w rozmowie z Romanem Czejarkiem.

Poza tym wielu rodaków wyjechało z kraju za pracą i coraz trudniej jest na naszym rynku o wykwalifikowanych pracowników. Zdaniem Tryniszewskiej, trzeba im stwarzać takie warunki, by chcieli w pracy pozostać. - Dzisiaj część działalności socjalnej pracodawcy nie sprowadza się do tego, co kiedyś, czyli np. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale choćby do tworzenia kącików do miejsca zabawy dla dzieci pracowników - stwierdziła prawnik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

pg/tj