Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 23.05.2014

Wybory do Europarlamentu. Na kogo głosować?

Masz głos, masz wybór, ale co z tego wynika? Jak świadomie uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego? O tym rozmawialiśmy w radiowej Jedynce z ekspertami od tematyki europejskiej.
Obrady Parlamentu EuropejskiegoObrady Parlamentu EuropejskiegoCentral Audiovisual Library of the European Commission
Posłuchaj
  • Jak wybrać dobrego kandydata do Parlamentu Europejskiego? (Cztery pory roku/ Jedynka)
Czytaj także

Dlaczego warto wybrać się na wybory do Parlamentu Europejskiego? - Głosowanie to nie tylko nasz obowiązek, ale też przywilej, więc oddając głos na kandydata czy kandydatkę wybieramy osoby, które przez następnych pięć lat będą nas reprezentowały na forum Parlamentu Europejskiego. Oddając głos mamy szansę na zmianę i na dodatek pozytywną - zachęca Aleksandra Minkiewicz ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów, koordynatorka kampanii Jesteś u siebie! Zagłosuj!.
Jak dodaje Minkiewicz, jest wielu kandydatów, którzy są kompetentni i wykazali to w poprzednich kadencjach. - Powinniśmy teraz na nich oddać głos, jeśli uważamy, że inne osoby się nie sprawdziły - komentuje koordynatorka kampanii.
Wybory do Parlamentu Europejskiego >>>
Zdaniem Jędrzeja Witkowskiego z Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej, strategia nie brania udziału w wyborach przypomina postępowanie "zrobię na złość mamie, odmrożę sobie uszy". - Rzeczywiście podejmujemy ryzyko, jeśli nie pójdziemy do wyborów, że te osoby, które wyjadą do Parlamentu Europejskiego i będą tam reprezentowały wszystkich Polaków i Polki, nie będą dostatecznie kompetentni, w związku z czym nie będą w stanie wystarczająco skutecznie reprezentować naszych interesów - mówi Witkowski.
Pracownik CEO podkreśla, że kluczowa jest skuteczność polityków, to by byli oni kompetentni, by znali języki obce, by potrafili się komunikować i negocjować z innymi frakcjami, by wiedzieli czym się zajmuje Unia Europejska i Parlament Europejski. - Jeśli wyślemy albo pozwolimy innym wysłać tam ludzi, którzy się na tym nie znają, to przez pięć kolejnych lat albo i dłużej będziemy na tym cierpieli - wyjaśnia członek zarządu CEO.
Parlament Europejski zajmuje się sprawami, które dotyczą nas wszystkich, w tym m.in.: roamingu i wydatkowaniem funduszy europejskich. - To są tematy, o których parlamentarzyści europejscy będą dyskutowali, więc warto, żeby nasz głos był przemyślany - zachęca Jędrzej Witkowski.
W jaki sposób wybrać kompetentnych kandydatów? Jakie prawa mają Polacy mieszkający za granicą? Posłuchaj całej rozmowy!
W "Czterech porach roku" gościli: Aleksandra Minkiewicz ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów, koordynatorka kampania Jesteś u siebie! Zagłosuj! oraz Jędrzej Witkowski z Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej.
sm/ag