Logo Polskiego Radia
Jedynka
Paulina Jakubowska 12.06.2014

Cicha epidemia - w okresie wakacyjnym rośnie ryzyko zachorowania na WZW

Wirusowe zapalenie wątroby potocznie nazywane jest żółtaczką, jednak - jak zwracają uwagę lekarze - to problem dużo bardziej złożony. Najgroźniejsze jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), gdyż chorobę trudno rozpoznać i nie można się przeciw niej zaszczepić.
Jedzenie w miejscach, gdzie nie przestrzega się zasad higieny czy spontanicznie wykonany tatuaż stanowią ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątrobyJedzenie w miejscach, gdzie nie przestrzega się zasad higieny czy spontanicznie wykonany tatuaż stanowią ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby East News/Glow Images

O typie A, mówi się, że jest "chorobą brudnych rąk" - ten wirus przenosi się drogą pokarmową, często dostaje się do naszego organizmu na skutek nieprzestrzegania zasad higieny. WZW typu B i C dostaje się do naszego organizmu poprzez kontakt z krwią zakażonego. Ryzyko zakażenia rośnie w takich miejscach jak szpitale, przychodnie, gabinety dentystyczne czy kosmetyczne, salony tatuażu, w których nie są przestrzegane podstawowe zasady przeciwdziałania tego typu zakażeniom.

Dr Anna Góralewska, kierowniczka sekcji szczepień ochronnych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, pediatra, epidemiolog zwraca uwagę, że ryzyko zakażenia WZW typu A może się zwiększyć w okresie urlopowym. - Są kraje, gdzie liczba nowych zachorowań jest średnia lub wysoka, zwłaszcza w krajach ciepłych. W Polsce ta zapadalność jest niska, ale pojawiają się ogniska choroby na skutek przywiezienia wirusa z wyjazdów zagranicznych - wyjaśnia w Jedynce.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Można się jednak przeciw nim zaszczepić, w przeciwieństwie do trzeciego typu wirusowego zapalenia wątroby. - Obecnie dużym problemem epidemiologicznym na świecie i w Polsce jest problem wirusowych zapaleń wątroby typu C, czyli HCV - mówi specjalista chorób zakaźnych dr Mirosława Półgrabia. - Ta choroba  najczęściej przebiega bez charakterystycznych objawów, trudno jest ją rozpoznać. Mogą występować objawy nietypowe, a wtedy pacjent zwraca się o pomoc np. do dermatologów, reumatologów, nie myśli o WZW typu C.

Pierwsze objawy choroby, która prowadzić może do rozwoju nowotworu bądź marskości wątroby, mogą pojawić się nawet kilkadziesiąt lat po zarażeniu. Dlatego jednym z głównych celów projektu zapobiegania zakażeniom HCV, jaki prowadzi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, jest edukacja i informowanie pacjentów o badaniach w kierunku wykrycia wirusa. - Na pewno w tej grupie są osoby, które przed 1992 roku miały wykonane przetoczenie krwi - mówi doktor.

Jak się uchronić przed wirusowym zapaleniem wątroby? Jak przebiega diagnostyka i na jak długo wystarcza szczepienie dowiesz się słuchając całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pj/asz)