Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.06.2014

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian w ustawie o zawodzie lekarza

Profesor Irena Lipowicz uważa, że to kierownictwo placówki medycznej, a nie lekarz powinno informować pacjenta, gdzie może wykonać świadczenie, którego odmówiono mu powołujący się na klauzulę sumienia. Według RPO obowiązujące przepisy mogą stwarzać konfliktowe sytuacje.

Lipowicz wyjaśnia w radiowej Jedynce, że lekarz w przypadku odmowy wykonania danego świadczenia z powodu przekonań religijnych miałby obowiązek niezwłocznie poinformować o tym swojego przełożonego. To on, a nie medyk, powinien skierować pacjenta do placówki, w której będzie możliwe wykonanie zabiegu.

Irena Lipowicz wyjaśnia, że jej biuro od pewnego czasu pracowało nad koncepcją zmian w przepisach, ale nie traktowało sprawy, jako pilnej, bo trafiało do niego niewiele skarg na lekarzy. Jednak ostatnio, zważywszy poruszenie i temperaturę debaty, zmiana przepisów okazuje się sprawą pilną. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich w trybie pilnym pracuje nad wystąpieniem do ministra zdrowia, który będzie mógł takie zmiany zaproponować.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, przyczyni się to do uspokojenia debaty publicznej. - Przed laty zawarto pewien kompromis. Teraz widać, że on z obu stron jest wypowiadany - mówi Irena Lipowicz. Zwraca uwagę, że trzeba go na nowo zdefiniować, a to jest rola parlamentu. Minister ma sporządzić wniosek. Jeśli tego nie zrobi, to Rzecznik ma możliwość wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego. - Ale sądzę, że nie dojdzie do tego - ocenia gość radiowej Jedynki.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

(ag/tj)

>>>Zapis całej rozmowy