Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 13.10.2014

Ekspert: szpik często jest jedynym lekiem, który może uratować chorego na białaczkę

Jak podkreśliła w radiowej Jedynce Monika Sankowska z Fundacji Przeciwko Leukemii, w leczeniu białaczki ważniejsze niż drogie terapie jest lekarstwo, które jeden człowiek o dobrym sercu może dać drugiemu.
Ekspert: szpik często jest jedynym lekiem, który może uratować chorego na białaczkęGlow Images/East News

W poniedziałek, 13 października, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku, który ma zwrócić uwagę Polaków na znaczenie i rolę dawców szpiku oraz komórek macierzystych, faktycznych i potencjalnych.
Monika Sankowska z Fundacji Przeciwko Leukemii wyjaśniła w audycji "Cztery pory roku", że aby zostać umieszczonym w banku szpiku należy mieć skończone 18 lat, wypełnić krótką ankietę i oddać niewielką ilość krwi do badania. Nie wiążą się z tym żadne koszty.

Sankowska zaznaczyła, że osoba, która chce zostać dawcą powinna to poważnie przemyśleć, ponieważ późniejsza rezygnacja może zabrać choremu nadzieję. - Jeśli potencjalny dawca ma jakieś obawy, lepiej by nie zgłaszał się do rejestru. To musi być w pełni świadoma decyzja - oświadczyła.
Jak powiedziała w radiowej Jedynce, szpik często jest jedynym lekiem, który może uratować chorego na białaczkę. To jeden z tych przypadków, kiedy cenniejsze od drogiej terapii jest to, co jeden człowiek może dać drugiemu.
Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>
Jak wygląda procedura pobierania szpiku? W przypadku stwierdzenia zgodności chorego i potencjalnego dawcy, ten ostatni jest proszony o ponowne oddanie krwi do dalszych badań (chodzi m.in. o wykluczenie obecności wirusów, które mogłyby uniemożliwić przeszczepienie).
Szpik pobiera się na dwa sposoby: z talerza kości biodrowej (w znieczuleniu ogólnym) lub metodą separacji komórek z krwi obwodowej.

Gość radiowej Jedynki Joanna Lipińska oddała szpik tą drugą metodą. - W moim przypadku były to żyły łokciowe. Wyglądało to troszkę jak pobieranie krwi, tylko trwało dłużej, bo kilka godzin. Leży się wówczas na specjalnym wygodnym łóżku. Miałam ze sobą audiobooka, nie nudziłam się. Po wszystkim człowiek jest zmęczony jak po dużym wysiłku fizycznym - opowiedziała.

Lipińska pomogła w ten sposób chłopcu. - Wiem, że wrócił zdrowy do domu - oznajmiła.

Kandydaci na dawców z Warszawy mogą się zgłosić do Ośrodka Dawców Szpiku MEDIGEN Sp. z o.o. przy ul. Morcinka 5 paw. 19 (pon.-pt. w godz. 8-18). Osoby spoza stolicy proszone są o wysłanie SMS na nr 889 212 286 o treści: DAWCA, imię i nazwisko, miasto i województwo. Więcej informacji tu>>>

Wysłuchaj całej audycji! Rozmawiał Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.
(Jedynka/leukemia.pl/kk/ag)